Mano kelionės

TOP-10 IŠSKIRTINIŲ KROKUVOS MUZIEJŲ

TOP-10 IŠSKIRTINIŲ KROKUVOS MUZIEJŲ

Krokuva – tai miestas, kuris visais laikais garsėjo savo pastatais, vaizdingu kraštovaizdžiu ir seniausiu Vidurio Europos universitetu. Jis laikomas antrąja Lenkijos sostine. Be daugybės pramogų vietų, teatrų ir operos, supažindinti su šios šalies papročiais, įvairia nauja ir sena įranga bei aviacijos istorija yra pasirengę Krokuvos muziejai. Pristatome TOP-10 išskirtinių Krokuvos muziejų, kuriuose kiekvienas ras tai, kas jiems įdomu.

1. Turgaus požemiai

Vaikštinėdami tarp Audinių salės ir Šventosios Marijos bažnyčios, negalite net įsivaizduoti, kad po žeme, kelių metrų gylyje, yra tikras žinių apie Krokuvos praeitį iždas. Norint jį atrasti, tereikia nusileisti į Turgaus aikštės požemius.

2005 m. senojoje Krokuvos aikštėje buvo atlikti archeologiniai tyrimai, kurie turėjo vykti prieš statybos darbus (buvo planuojama pakeisti teritorijos grindinį) ir trukti apie šešis mėnesius. Tačiau atliekant darbus, netikėtai buvo rasti senoviniai objektai, statiniai, kalvių, tiltų, namų, parduotuvių, senovinių kapinių liekanos, taip pat viduramžių greitkelių atkarpos ir gyvenvietės, kurias dar 1241 m. sunaikino totorių užpuolimai, liekanos.

Praėjus 5 metams po archeologinių kasinėjimų, Turgaus aikštė, esanti centrinė viduramžių miesto dalis, pradėjo atskleisti savo paslaptis. Tapo aišku, kad tai, kas buvo rasta, negali būti tiesiog palaidota atgal. Buvo nuspręsta atidaryti muziejų-požemį.

Įėjimas į muziejų yra turgaus pastate. Prie įėjimo į įstaigą atsiranda dirbtinai sukurtas dūmų ekranas, paleidžiantis lankytojus į praeitį, o iš garsiakalbių galite išgirsti paslaptingus prekybininkų pokalbius, girgždančius ratus, plaktuko smūgius ant priekalo, šūksnius ir barkerių dainas.

Požemių parodoje yra daugiau nei 700 eksponatų, tarp kurių yra ne tik radinių ir rekonstrukcijų, bet ir iškastų objektų. Archeologinių tyrimų metu aptikti keliai, sienos ir antkapiai yra apšviesti ir kruopščiai išsaugoti.

Rekonstruotoje dirbtuvėje ir kalvėje įrankiai laukia jų savininkų sugrįžimo, dega ugnis, projektuojamas ant kambario sienos. Vitrinose demonstruojami prekių pavyzdžiai - akmens druskos blokai, audinio atraižos, švino ir geležies luitai, monetos ir muitinės plombos.

Muziejuje įrengtos kelios mini kino salės, kuriose lankytojai gali pamatyti trumpus filmus apie Krokuvą. Be to, muziejaus lankytojai gali pasisverti ant viduramžių svarstyklių ir sužinoti savo svorį, derindami jį su įvairiomis viduramžių priemonėmis. Norintys gali susipažinti su istoriniais dokumentais ir pirmaisiais to meto prekybos susitarimais. Vaikų laukia specialus žaidimų kambarys ir mechaninis teatras "Legenda apie senąją Krokuvą".

Požeminio muziejaus įkūrėjai šiuolaikinių techninių galimybių pagalba stengėsi perteikti viduramžių Turgaus aikštės jausmą su jam būdingu šurmuliu ir net purvu. Taigi, tai ne paprastas daiktų muziejus, kurių Krokuvoje yra daugybe, o pojūčių muziejus.

Adresas: Rynek Główny 1, Krokuva

TOP-10 IŠSKIRTINIŲ KROKUVOS MUZIEJŲ

2. Lenkijos aviacijos muziejus

Didžiausiame Lenkijos aviacijos muziejuje surinkta turtinga Amerikos, Vakarų Europos ir sovietų gamybos civilinės ir karinės aviacijos įrangos kolekcija. Muziejus buvo įkurtas 1964 metais ir jame yra daugiau nei 200 eksponatų, leidžiančių atsekti pasaulio aviacijos raidos istoriją nuo pat pradžių iki praėjusio amžiaus pabaigos. Moderniame muziejaus pastate, angaruose, buvusio Krokuvos-Rakovicų-Czyżyny aerodrome, randasi įvairių lėktuvų, sklandytuvų, sraigtasparnių ir raketų sistemų modeliai. Tarp jų yra daugybė unikalių eksponatų. Skrydžio simuliatoriuje galima pasijausti kaip pilotas ir pabandyti valdyti orlaivį. Atskirose parodose eksponuojami Pirmojo pasaulinio karo orlaiviai, jų variklių kolekcija, Šaltojo karo laikų Vakarų ir sovietų gamybos karinės aviacijos įranga.

Į buvusio aerodromo pasaulį įveda ekspozicija šiuolaikiniame pagrindiniame pastate, kuris iš paukščio skrydžio aukščio primena besisukantį lėktuvo sraigtą. Tarp čia pateiktų orlaivių yra vienas iš pirmųjų 1909 m. Prancūzijos orlaivių ir vienas iš dviejų išlikusių XX a. 30-ojo dešimtmečio Lenkijos RWD-13 kopijų. Edukacinėje salėje yra oro sėdynės, skrydžio simuliatorius ir lėktuvas. Buvusio aerodromo teritorijoje muziejus rengia laikinas parodas, seminarus ir renginius, įskaitant itin populiarų "Air Picnic", dviejų dienų istorinių orlaivių ir oro akrobatikos demonstravimą.

Adresas: al. Jana Pawła II 39, Krokuva

TOP-10 IŠSKIRTINIŲ KROKUVOS MUZIEJŲ

3. Namų armijos muziejus

Karo mokslo muziejus – tai unikali vieta, leidžianti pasinerti į Lenkijos istoriją ir jos kovą už laisvę. Muziejus įkurtas 2000 m. ir yra skirtas pogrindinei organizacijai "Namų armija", kuri Antrojo pasaulinio karo metais kovojo prieš nacių okupaciją.

Muziejuje yra daug eksponatų, susijusių su namų armijos istorija, įskaitant ginklus, uniformas, nuotraukas ir dokumentus, iš kurių galima sužinoti apie organizacijos narių gyvenimą ir darbą, jų kovą už Lenkijos laisvę ir nepriklausomybę. Vienas įdomiausių muziejaus eksponatų yra požeminis bunkeris, kurį karo metu naudojo Namų armija. Galima pamatyti, kaip gyveno ir dirbo organizacijos kovotojai, taip pat sužinoti apie jų slaptas operacijas ir misijas.

Namų armijos muziejus yra ne tik istorinių ekskursijų vieta, bet ir švietimo bei kultūros centras. Čia rengiamos paskaitos, seminarai ir parodos apie Lenkijos ir jos žmonių istoriją. Jei domitės istorija ir norite daugiau sužinoti apie Lenkijos laisvės kovą, tuomet namų armijos muziejus yra vieta, kur verta apsilankyti.

Adresas: Wita Stwosza 12, Krokuva

TOP-10 IŠSKIRTINIŲ KROKUVOS MUZIEJŲ

4. Vavelio pilis

Vavelio karališka pilis – vienas iš šiuolaikinės Lenkijos simbolių ir pagrindinis Krokuvos lankytinas objektas. Architektūrinis ansamblis, kurį sudaro karališkoji rezidencija, Vavelio katedra ir daugybė pastatų, buvo pastatytas X–XI a. Iki XVII a. pilis tarnavo kaip Lenkijos karalių rezidencija, o katedra buvo monarchų karūnavimo ir laidojimo vieta. Per kelis šimtmečius kompleksas buvo išplėstas ir atstatytas, įtraukiant įvairių epochų architektūros stilius – romėnų, gotikos, baroko, renesanso.

Pasivaikščiojimas Karališkuoju keliu leidžia pasinerti į Lenkijos viduramžių istoriją Vavelio katedroje, Jono Pauliaus II katedros muziejuje, karališkuosiuose rūmuose ir rūmų salėse. Šarvuočių rūmuose ir ižde eksponuojamos Lenkijos karūnos brangenybės, karališkieji simboliai ir valdžios atributai – Lenkijos monarchų atminimo ženklai. Atskiro dėmesio reikalauja parodos, skirtos lenkų tautos gyvenimui ir menui.

Adresas: Wawel 5, Krokuva

TOP-10 IŠSKIRTINIŲ KROKUVOS MUZIEJŲ

5. Fotografijos istorijos muziejus

Nepaisant to, kad fotografijos istorijos muziejus buvo įkurtas 1972 metais, jo atidarymas įvyko tik po ilgų 14 metų. Visą tą laiką buvo renkami eksponatai ir medžiaga. Pagrindinė šio muziejaus misija – išsaugoti fotografijose eksponuojamą kultūros paveldą ir iškilių fotografų atminimą. Parodų salėse pristatoma daugiau nei 2000 įvairių eksponatų – meno fotografijos, portretai, peizažai, architektūriniai vaizdai, XIX a. pabaigos bei XX a. 40-ojo dešimtmečio darbai.

Tiems, kurie domisi šios meno formos istorija, yra atskira Lenkijoje pagamintų fotoaparatų kolekcija. Tarp jų yra unikalių pavyzdžių, pagamintų vieninteliame variante bei technika, kuri buvo sukurta net prieš 125 metų! Parodų salėse yra daug informacijos, susijusios su fotografijos įranga, įvairios instrukcijos, nuotraukų gamybos technologijos. Sovietinio stiliaus įranga, kuri yra ne mažiau įdomi nei užsienyje pagaminti prietaisai, eksponuojama atskirai.

Adresas: Krolowej Jadwigi 220, Krokuva

TOP-10 IŠSKIRTINIŲ KROKUVOS MUZIEJŲ

6. Miesto inžinerijos muziejus

Muziejus įsikūręs seniausiame Krokuvos arklių traukiamų tramvajų ir elektrinių tramvajų depe, kuris buvo pastatytas etapais nuo 19-ojo amžiaus pabaigos iki 20-ojo amžiaus pradžios. Gerai išsilaikęs pastatų kompleksas St. Wawrzyniec gatvėje leidžia atsekti viešojo transporto plėtrą Krokuvoje nuo arklių traukiamų tramvajų įvedimo 1882 metais, po to elektrinių tramvajų ir iki autobusų, kurie pasirodė 20-ojo amžiaus 20-ajame dešimtmetyje. Čia randasi nuotraukų kolekcija, vaizduojanti visų rūšių transportą, kuris buvo naudojamas skirtingais laikais, skirtingose šalyse - nuo pat pirmųjų transporto priemonių iki modernių modelių. Antroje salėje atliekami fiziniai eksperimentai. Kiekvienas lankytojas gali prisijungti prie mokslinio eksperimento. Ten randasi fotoaparatas "Obscura", bei savo akimis galima pamatyti kaip yra įrodytas energijos išsaugojimo dėsnis, impulso momentas.

Vienoje iš parodų salių demonstruojami robotų modeliai bei kitos neįprastos įrangos rūšys. Be mokslinių eksperimentų, nuotraukų ir naujų technologijų, specialiai įrengtame angare renkami įvairių automobilių modeliai – nuo Žigulio iki 30-ųjų metų autobusų. Didelį susidomėjimą sukėlė praėjusio amžiaus tramvajai. Kitame angare yra sena spausdinimo įranga, prie kurios rodoma filmo instrukcija, kaip naudoti tam tikrą įrenginį.

Adresas: Sw. Wawrzynca 15, Krokuva

TOP-10 IŠSKIRTINIŲ KROKUVOS MUZIEJŲ

7. Pinbolo muziejus

Viena įdomiausių vietų Krokuvos mieste yra pinbolo arba kitaip dar vadinamas lošimo automatų muziejus. XX amžiaus 60–70-aisiais pinbolo lošimo automatai buvo labai populiarūs. Jie buvo įrengti viešbučiuose, baruose, restoranuose ir kitose pramogų vietose. Laikui bėgant technologijos tobulėjo, atsirado kompiuteriai su įvairiais žaidimais, o mechaninės mašinos buvo pamirštos.

Muziejuje galite rasti mechaninių lošimo automatų modelius. Nepaisant savo paprastumo, kiekviena mašina yra sudėtingas mechanizmas, turintis daug lempų, laidų, sumontuotų stilingo dėklo viduje. Pinbolo muziejus turi trisdešimties mašinų kolekciją, kuri vis dar tinkamai veikia.

Kiekvienas lankytojas gali praleisti laiką žaisdamas pinbolą. Be lošimo automatų, yra didelis stalo žaidimų ir arkadų pasirinkimas, o tarp žaidimų galima nusipirkti gaiviųjų gėrimų. Įstaiga suteikia galimybę ne tik sužinoti šių automobilių istoriją, bet ir prisiliesti prie retro pramogų.

Adresas: Stradomska 15, Krokuva 

TOP-10 IŠSKIRTINIŲ KROKUVOS MUZIEJŲ

8. Šindlerio fabrikas

Likus dvejiems metams iki Antrojo pasaulinio karo pradžios, keli žydų pramonininkai Krokuvoje įkūrė fabriką alavo ir žalvario prekėms gaminti. Iki 1939 metų gamyba bankrutavo, ir ją nupirko vokietis Oskaras Šindleris. Gamykla organizavo artilerijos korpusų dalių gamybą. Šiandien Šindlerio vardas žinomas visame pasaulyje. Jis išgelbėjo šimtus žydų nuo neišvengiamos mirties, išveždamas iš koncentracijos stovyklos dirbti savo naujoje gamykloje.

Žmonės pradėjo kalbėti apie gamyklą po filmo "Šindlerio sąrašas" išleidimo. Lenkijos okupacijos metu Oskaras Šindleris savo darbams pradėjo verbuoti žydus. Jis įdarbino darbuotojus iš Aušvico, Plaszow koncentracijos stovyklos, taip išgelbėdamas jų gyvybes.

Kai frontas priartėjo prie miesto, okupacinė valdžia pradėjo uždaryti įmones, palikdama dirbti tik tuos, kurie gamindavo karinę amuniciją ir ginklus. Siekiant apsaugoti darbuotojus, Šindleris perkėlė gamyklą į Brünnlitz ir sukūrė Wehrmacht produktų gamybą. Žydų darbininkai (1100 žmonių) čia dirbo iki 1945 m.

Šiandien gamyklos teritorijoje veikia muziejus. Yra nuotraukų, vaizduojančių žydų gyvenimą vokiečių okupacijos metais, laikraščių iškarpų. Vienoje iš salių, keliomis kalbomis ant sienų, yra prisiminimai apie lenkus ir žydus, kurie sugebėjo išgyventi tuos sunkius laikus.

Adresas: Lipowa 4, Krokuva

TOP-10 IŠSKIRTINIŲ KROKUVOS MUZIEJŲ

9. Veličkų druskos kasykla

Velička – tai nedidelis miestelis netoli Krokuvos, kur yra druskos kasykla – pagrindinė ir labai neįprasta vietinė atrakcija, kuri nustojo dirbti tik praėjusiame amžiuje. Šiandien Veličkų druskos kasykla tapo turistų traukos centru su požeminiais druskos urvais.

Kasykloje veikia du ekskursijų maršrutai. Vienas iš jų tinka bet kokio amžiaus žmonėms: kelionė 110 m gylyje apima apsilankymą veikiančioje požeminėje St. Kingo koplyčioje - didžiulėje salėje, papuoštoje bareljefais ir skulptūromis iš druskos. Antroji ekskursija vyksta kaip kvestas, vaikai iki 10 metų į jį neįleidžiami: pakeliui reikia įveikti įvairias kliūtis, pereiti tamsius tunelius, ištirti senovines druskos kameras, išmatuoti druskos nuosėdas ir metano kiekį.

Adresas: Jana Mikolaja Danilowicza 10, Wieliczka

TOP-10 IŠSKIRTINIŲ KROKUVOS MUZIEJŲ

10. Aušvico-Birkenau koncentracijos stovykla

Aušvicas – tai koncentracijos ir mirties stovyklų kompleksas. 1940–1945 m. čia buvo kareivinės, kuriose buvo laikomi kaliniai. Jie dirbdavo, tapdavo žiaurių eksperimentų aukomis, mirdavo dujų kamerose ir krematoriumo krosnyse. Būtent Aušvico-Birkenau stovykloje, esančioje 60 km nuo Krokuvos, nacių gydytojas Josefas Mengele atliko žiaurius eksperimentus su žmonėmis.

Šiandien Aušvicas tapo genocido simboliu, muziejumi, kuriame kruopščiai saugomi nacių nusikaltimų įrodymai - kareivinės, sargybos bokštai, dujų kameros, krematoriumai, egzekucijos siena, kur buvo šaudomi kaliniai. Koridorių sienose pamatysite nuotraukas tų, kurie turėjo eiti per šį pragarą. Prie įėjimo į stovyklą kino teatre rodomas trumpas dokumentinis filmas apie Aušvico išlaisvinimą Raudonosios armijos kareiviais.

Adresas: Wiezniow Oswięcimia 20, Oswięcim

TOP-10 IŠSKIRTINIŲ KROKUVOS MUZIEJŲ


Kelionių pasiūlymai

Ogrodzieniec pilis - Tatrų kalnai - Zakopanė – Kelcai

GURMANIŠKOJI SLOVĖNIJA. Pažintinė kelionė į Liublijaną – Bledą – Postoiną urvus – alyvuogių ūkį 4d./3n.

Pažintinė verslo kelionė kolektyvams po Latviją: Automobilių muziejų turas

Kvalifikacijos tobulinimo programa pedagogams: Rojaus keliu su sūrio degustacija

Kelionė į Austriją: Štirijos pilys ir miestai (5d./4n.)

Savaitgalio verslo kelionė autobusu: kunigaikščių Oginskių keliu - geometriniai labirintai

Šmaikšti ekskursija – Įdomi senovinio alaus edukacija su vaišėmis

Degustacinė kelionė kolektyvams autobusu – Medaus degustacija – Sūrio degustacija – Vyno degustacija

Savaitgalio verslo kelionė po Platelių kraštą: plaukimas katamaranu – žemaitiški patiekalai – energetinių labirintų parkas

Savaitgalio verslo kelionė: Naktinė ekskursija su žibintais - bandelės su lašinukais – išskirtinė bažnyčia -aštuonračio muziejus

Vienos dienos verslo kelionė autobusu Pamario krašte: Vikingų laikų maistas-šišioniškių dainos- žuvies kotletai ir kt.

Kvalifikacijos tobulinimo programa pedagogams: Kūno kalba

Pramoginė – patyriminė verslo kelionė autobusu: Slidinėjimas Druskininkų “Sniego Arenoje” ir dzūkiška vakarienė su pramogomis

5 (penkių) dienų kelionė į Sakartvelą (Gruziją)

Pažintinė – degustacinė kelionė kolektyvams autobusu – Rojaus keliu su žiobrių kepimu + dvariškas pyragas + meilės arbata

Pažintinė kelionė į Latviją: rododendrų žiedai – plaukimas Dauguvos upe Rygoje

Pažintinė-edukacinė kelionė kolektyvams autobusu – po Pamario kraštą su žuvies degustacija

Pažintinė-edukacinė kelionė kolektyvams autobusu po Žagarės kraštą

Pažintinė-degustacinė kelionė kolektyvams autobusu po Suvalkiją su dvaro šokiais ir ragaučiumi

Pažintinė verslo kelionė kolektyvams po Latviją: Nacionalinis parkas - Rododendrų žiedai - plaukimas upe

Kauno požemiai – alaus degustacija – slaptas bunkeris