Mano kelionės

Muziejai Kaune: ar jau lankėtės įdomiausiose vietose?

Muziejai Kaune: ar jau lankėtės įdomiausiose vietose?

Kauno mieste yra daugybė kultūrinių erdvių, meninių iniciatyvų, įdomių ir interaktyvių vietų laisvalaikiui praleisti. Ne veltui Kaunas šiais metais yra paskelbtas Europos kultūros sostine. Tačiau daugumai vis dar atrodo, kad muziejus tai nuobodi, faktais pripildyta vieta, kurioje nieko negalima liesti. Vis dėlto, keičiantis laikmečiui ir mūsų poreikiams, keičiasi ir erdvės, kurias lankome. Šiandien muziejus, tai stimuliuojanti žinojimą bei fantaziją vieta, kurioje pilna žaidimų, galvosūkių, edukacijų ir įdomių objektų, kuriuos galima liesti. Tad, kokie muziejai Kaune yra verti jūsų laiko bei pinigų? Pateikiame sąrašą muziejų, kurie paliks įsimintinas patirtis.

Veikiantys muziejai Kaune

1. Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus

Lankantis Kaune ir norint pažinti šiame mieste esantį kultūrinį bei meninį paveldą, būtina apsilankyti šiame muziejuje. 

Paties M.K. Čiurlionio tikriausiai pristatinėti nereikia. Turbūt kiekvienas lietuvis yra girdėjęs šį vardą bei matęs, skaitęs ar klausęs bent vieną jo kūrinį. M.K. Čiurlionio vardas aidi ir už Lietuvos ribų, taip rinkdamas daugybę gerbėjų visame pasaulyje. 

Todėl kiekvienam lietuviui privalu nors kartą apsilankyti šiame muziejuje ir pažinti (jeigu dar nepažįstate) šio autoriaus darbus atidžiau. Muziejuje galima ne tik pamatyti šio genijaus tapybos bei grafikos darbų, bet ir pasiklausyti šio kompozitoriaus muzikos kūrinių įrašus.

Šis muziejus (įsteigtas 1921 m.) yra vienas seniausių ir didžiausių dailės muziejų Lietuvoje! Niekur kitur pasaulyje nerasite tiek daug M.K. Čiurlionio darbų: 227 tapybos darbai, grafikos kūriniai, piešiniai, muzikiniai rankraščiai, laiškai. Čia taip pat organizuojami kultūriniai renginiai bei edukacijos vaikams.

Muziejaus ekspozicija suteikia lankytojui galimybę pasinerti į muzika pripildytus Čiurlionio dailės darbus ir giliai įsijausti ir pajusti šio menininko kūrybą. Juk jis, būdamas tikru romantiku, domėjosi gamta ir žmogaus santykiu į ją, ieškojo gyvenimo prasmės, tyrinėjo psichologines žmogaus būsenas ir ieškojo būdų, kaip sutalpinti muzikines išraiškas į dailę.

Paprastai kiekvieną paskutinį mėnesio sekmadienį muziejus yra nemokamas, tačiau šiuo metu ,,Kaunas-kultūros sostinė 2022’’ šiame muziejuje eksponuoja pasaulinio žinomumo kūrėjų darbus, todėl muziejaus lankymas yra mokamas visomis dienomis. 

2. Sugiharos namai

Tiems, kurie domisi Antrojo Pasaulinio karo istorija, privalu pažinti Čiunę Sugiharą, Japonijos diplomatą, gyvenusį bei dirbusį Kaune. 

Karo metais Č. Sugihara padėjo daugybei mirties akivaizdoje atsidūrusių Europos žydų, išduodamas šiems karo pabėgėliams tranzitines vizas, kurios jiems suteikė galimybę palikti LTRS teritoriją. Šio žmogaus darbas primena, kad kilnūs vieno žmogaus veiksmai, net jei jie prieštarauja sistemai, gali išgelbėti daugybę gyvybių.  

Kaip jau galite įtarti, šis muziejus yra skirtas Č. Sugiharos garbei bei atminimui. Muziejuje, dėl bendradarbiavimo su Vytauto Didžiojo universitetu, veikia Azijos studijų centras. Čia taip pat įsikūrusi viešai prieinama skaitykla, kurioje kaupiama medžiaga apie Č. Sugiharą, žydų istoriją bei Kauno miesto istoriją.

Tai mažas, bet informatyvus muziejus į kurį galite atsivesti ir savo užsieniečius draugus, kadangi informacija pateikiama anglų, japonų bei lietuvių kalbomis. 

3. Maironio lietuvių literatūros muziejus

Pastate, kuriame įsikūręs Maironio lietuvių literatūros muziejus, anksčiau gyveno pats kunigas, poetas Jonas Mačiulis-Maironis. Maironio gyvenimo metais, pirmame pastato aukšte buvo knygų leidykla ,,Sakalas’’, taip pat dailiųjų amatų mokykla bei pirmoji lietuviška biblioteka ir skaitykla Kaune. 

Muziejus čia buvo įsteigtas 1936 m., praėjus ketveriems metams po Maironio mirties. Šis muziejus talpina daug įdomios istorinės medžiagos bei faktų. Jame galėsite ne tik daug išmokti literatūros temomis, bet pažinti ir suvokti Kauno mieste vykusius politinius bei architektūrinius pokyčius.

O 2016-tais metais rekonstruotas Maironio memorialinis butas-muziejus gali lankytojams pasiūlyti daug įdomių, interaktyvių bei spalvingų sprendimų, kurių dėka jokia parodų erdvė ar informacija nėra nuobodi.

Šiam muziejui taip pat priklauso šie padaliniai: Juozo Grušo namai-muziejus, Salomėjos Nėries ir Bernardo Bučo namai-muziejus, Balio ir Vandos Sruogų namai-muziejus, Juozo Tumo-Vaižganto butas-muziejus, Vaikų literatūros muziejus.

muziejai kaune

4. Istorinė LR Prezidentūra

Kai Kaunas buvo Laikinąja sostine, mieste, žinoma, įsikūrė ir laikinoji Prezidentūra. Šiame pastate dirbo visi trys to meto Lietuvos prezidentai:  Antanas Smetona, Aleksandras Stulginskis ir Kazys Grinius.

Šiame muziejuje galite išvysti erdves, kuriose vyko oficialūs diplomatiniai susitikimai, buvo vykdyti svarbūs Lietuvai sprendimai bei pasivaikščioti po Prezidentūros kiemelį, kuriame puikuojasi visų minėtųjų prezidentų skulptūros. 

5. Stumbro muziejus

Tai kone vienintelis (ir pirmasis) stipraus alkoholio muziejus Lietuvoje. Šis muziejus ne tik pasakoja apie įmonės istoriją bei alkoholį apskritai, bet ir leidžia lankytojams apsilankyti ,,Stumbro“ gamykloje ir patiems išvysti kaip gaminami stiprieji gėrimai. 

Po turo lankytojai yra kviečiami alkoholinių gėrimų degustacijai. 

nemokami muziejai kaune

6. Aklųjų instaliacija

Pačioje miesto širdyje įsikūręs muziejus-instaliacija, yra išskirtinė tuo, kad susitelkia ne į informaciją, bet į potyrį. Tai veikiau pojūčių erdvė, kurioje lankytojai kelioms minutėms gali pajusti, ką reiškia nieko nematyti, ir yra priversti kliautis tik girdėjimu ir lytėjimu. 

7. Atominis bunkeris - ,,KGB šnipų muziejus“ 

Istorijos mėgėjams šis muziejus paliks didelį įspūdį. Tai įspūdingos slaptos sekimo įrangos  kolekcija, kuri nušviečia visiems puikiai žinomą laikmetį kitomis spalvomis. Kai kurie prietaisai, kuriuos naudojo KGB, jums bus iki šiol visai negirdėti ir nematyti.

Nustebsite, kokias būdais buvo sekami ir stebimi žmonės tuometinėje sistemoje. Jame rasite ir didžiausią Baltijos šalyse dujokaukių kolekciją!

8. Anatomijos instituto muziejus

Prieš 100 metų Kaune atsidarė Anatomijos muziejus. Jo duris atvėrė Anatomijos instituto steigėjas, lietuviškos anatomijos kūrėjas prof. Jurgis Žilinskas. Šiuo metu jis priklauso Lietuvos sveikatos mokslų universitetui.

Mirusio žmogaus kūnas yra svarbi mokomoji priemonė studentams. Vėliau šie kūnai tampa muziejaus eksponatais - toliau žmogaus anatomiją tyrinėja lankytojai. Muziejuje galima išvysti 1 tūkst. eksponatų iš žmonių palaikų: įvairius organus ir griaučius. Galite išvysti net vaisių gimdoje! Didžioji dalis eksponatų buvo surinkta 1922-1940 m. laikotarpyje. Muziejuje yra ir gyvūnų anatomijos dalių: mamuto kaulas, arklių kaukolės, banginio slankstelis, šuns, avies ir gorilos griaučiai. 

Kyla klausimas, kaip muziejus surinko tokio tipo eksponatus? Iki Nepriklausomybės atkūrimo į universitetą būdavo vežami neatpažintų žmonių palaikai. Ekspedicijų ir statybų metu rasti griaučiai taip pat keliaudavo į Anatomijos muziejų. Pasitaikydavo ir žmonių, kurie, dar būdami gyvi, sutikdavo atiduoti mokslui savo kūnus po mirties. Šiai dienai tai vienintelis likęs būdas gauti žmogaus palaikus mokslui.

Muziejus skirtas geriau pažinti žmogaus kūną, organus. Itin jautrios psichikos žmonėms prieš lankantis muziejuje patartina pagalvoti, ar šie vaizdai nešokiruos jų ir kartu atėjusių atžalų. Į Anatomijos muziejų gali atvykti tiek organizuotos grupės, tiek pavieniai žmonės.

9. Kauno miesto muziejaus tautinės muzikos skyrius

Tautinės muzikos skyriuje šiuolaikiškai pristatoma lietuvių tradicinė muzika. Kultūrinis liaudies muzikavimo kontekstas. Ekspozicijoje galima apžiūrėti senuosius lietuviškus muzikos instrumentus. Išgirsti juos. Pagroti. Sudainuoti sutartinių karaokę. Peržiūrėti postfolkloro atlikėjų vaizdo klipus. Kieme žvilgsnį patraukia XVI a. gotikinio stiliaus statinys. Jame sukaupti bendratautiniai muzikos instrumentai.

Skyriuje kasmet rengiami koncertai. „Etno palėpės“ renginiai. Kartą per mėnesį –  tradicinių šokių vakarai.

Muziejai Kaune vaikams

Vaikų literatūros muziejus - tai interaktyvus, įdomus ir stimuliuojantis fantaziją muziejus, kuriame vaikai ne tik išmoks naujų dalykų apie vaikišką literatūrą, bet ir turės galimybę pasinerti į mįslių, pasakų, muzikos ir žaidimų pasaulį. 

nemokami muziejai kaune

Nors šiuo metu ir rekonstruojamas, tačiau Lietuvos aviacijos muziejus, yra vienas tų, į kurį privalu nusivežti vaikus. Vaikams tikrai paliks įspūdį muziejaus turimas didelis kiekis eksponatų, tarp kurių yra ir sklandytuvų, ir didelių gabaritų orlaivių, ir ,,Lituanicos“ kopija, kuri buvo pagaminta filmui ,,Skrydis per Atlantą’’. Muziejus taip pat organizuoja edukacijas vaikams. 

nemokami muziejai kaune sekmadieniais

Vytauto Didžiojo karo muziejus - tai vienas seniausių muziejų Lietuvoje (įsteigtas 1918 m.). Šis muziejus yra puikus pavyzdys to, kaip muziejai geba reaguoti į laiko ir visuomenės kaitą. Čia susipažinsite su pasaulinės ginkluotės istorija, rasite daug įdomių eksponatų iš viso pasaulio. Vaikams muziejus siūlo daugybę įdomių edukacinių programų: nuo kovų su skirtingų laikmečių kovos įrankiais (lankas, arbaletas, muškieta), strateginių vaizdo žaidimų iki edukacinių filmukų. Muziejus įtraukia lankytoją taip, kad šiam norisi į jį sugrįžti.

Velnių muziejus -  tai dailininko A.Žmuidzinavičiaus surinkta kolekcija. Šis muziejus susideda iš dviejų dalių: pirma, tai A.Žmuidzinavičiaus memorialinio namo ekspozicija, jo kūrinių ir rinkinių muziejus, antra - atskirame priestate esantis velnių muziejus. Tai analogų pasaulyje neturinti paroda, kurioje saugoma per 3 tūkstančius velnių, kurie yra surinkti iš 70 pasaulio šalių. Muziejus organizuoja šventes, ekskursijas ir edukacines programas vaikams, kurių metu vaikai gali pažinti pasaulinę mitologinę tautosaką, išgirsti ,,velniškas“ pasakas bei dalyvauti protmūšiuose. Jeigu nuspręsite apsilankyti šiame muziejuje, verta žinoti, kad dažnai muziejaus lankytojai atveža muziejui dovanų velniuką!

muziejai kaune nemokamai

Ekspozicija, kuri bus įdomi tiek vaikams, tiek suaugusiems, tai Baltijos cirko klounų muziejus. Įkūrėjai sako turintys apie 2000 eksponatų, atkeliavusių tiek iš kaimyninių, tiek iš smarkiai nuo Lietuvos nutolusių šalių. Ekspozicija susideda iš asmeninių artistų daiktų, dokumentų, kostiumų, afišų, o muziejuje rasite klounų, pagamintų iš įvairiausių medžiagų: nuo mažų iki didelių, nuo stiklinių iki medžiaginių. Šis muziejus taip pat mielai laukia ir priims jūsų ,,klouną“, tad jeigu namuose turite klouną su kuriuo esate pasiruošę atsisveikinti - padovanokite jį muziejui!

veikiantys muziejai kaune

Jeigu vaikas domisi gyvūnais ir biologija, tai apsilankymas Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejuje jį pradžiugins. Vaikas galės pažinti daugybę skirtingų gyvūnų rūšių ir eksponatų. Tarp kitko, tai vienintelis zoologijos muziejus Pabaltijyje. Jame taip pat vyksta mokslinės bei edukacinės veiklos. 

Nemokami muziejai Kaune

,,Ab“  spaustuvė 

Tai Vytauto Didžiojo karo muziejui pavaldus kultūrinis objektas. Trumpa istorija: Vytautas Andziulis (spaustuvininkas) 1979 metais savo sodybos požemyje įrengė slaptą spaustuvę, kuri sovietmečiu spausdino patriotinius leidinius. Tikriausiai nė nereikia sakyti, kad ji buvo labai svarbi kovoje už Lietuvos nepriklausomybę. 

Šiame muziejuje rasite spaudos įrangą, pogrindinės spaudos leidinius, antisovietinės ir antinacistinės kovos dokumentus. Nuo 2008 m. ši spaustuvė-muziejus yra įtraukta į tarptautinį istoriškai vertingų Šaltojo karo įrenginių ir vietovių sąrašą. 

Nemokami muziejai Kaune sekmadieniais

Muziejai Kaune nemokamai įsileidžia lankytojus tik paskutiniais mėnesio sekmadieniais, tačiau atminkite, kad tai galioja tik tiems muziejams, kurie yra pavaldūs Kultūros ministerijai. Galbūt jau girdėjote, kad visi nacionaliniai ir respublikiniai muziejai Lietuvoje, kiekvieną paskutinį mėnesio sekmadienį yra nemokami. Net tie muziejai, kurie sekmadieniais paprastai nedirba, paskutinį mėnesio sekmadienį atveria duris lankytojams.

Nacionaliniai muziejai Kaune, įsileidžiantys lankytojus paskutiniais mėnesio sekmadieniais nemokamai:

  • Kauno IX forto muziejus
  • A. Žmuidzinavičiaus kūrinių ir rinkinių muziejus
  • Velnių muziejus 
  • Istorinė LR Prezidentūra
  • Lietuvos švietimo istorijos muziejus
  • Lietuvos aviacijos muziejus 
  • Maironio Lietuvos literatūros muziejus ir jo padaliniai 
  • Vytauto Didžiojo karo muziejus

Taip pat, kai kurie muziejai Kaune nemokamai gali būti pasiekiami virtualių turų dėka. Pavyzdžiui, Tado Ivanausko zoologijos muziejus turi gerai ir detaliai paruoštą nemokamą virtualų turą savo lankytojams. Panašią galimybę suteikia ir Lietuvos sporto muziejus

Beje, beveik visų muziejų ekspozicijas nemokamai gali lankyti šios asmenų grupės: ikimokyklinio amžiaus vaikai (iki 7 metų), našlaičiai ir tėvų globos netekę vaikai, neįgalieji ir juos lydintys asmenys, senjorai (nuo 80 metų), Šeimos kortelės turėtojai.


Kelionių pasiūlymai

Iš Klaipėdos ir Kauno: Vokietijos Kalėdinės mugės aplankant Drezdeną ir Niurnbergą

Vilko guolis – Olštynas - Gdanskas - Sopotas – Malborko pilis – 3d./2n.

Šilko keliu per Uzbekistaną (Uzbekiją). VIP turas! (10d/9n)

Verslo kelionė kolektyvams autobusu, kvalifikacijos tobulinimo programa Platelių krašte „Kiek žmonėse yra gyvas rūpestis tuo, kas paveldima“

Pažintis su vyno kraštu: Mozelio slėnio vaizdai bei Koblenco ir Elco pilies lankymas (6d./5n.)

Savaitgalio verslo kelionė: Naktinė ekskursija su žibintais - bandelės su lašinukais – išskirtinė bažnyčia -aštuonračio muziejus

Savaitgalio verslo kelionė autobusu: Dvaro etiketas – 1000 metų senumo valgiai – vyno degustacija ir kt.

Savaitgalio degustacinė verslo kelionė kolektyvams į Latviją: Latviški sūriai - Šitake grybai - Šaltalankiai

Pažintinė vienos dienos kelionė kolektyvams: Mineraliniai baseinai ir procedūros – Dzūkiška pramoga

Pažintinė verslo kelionė kolektyvams po Latviją: Nacionalinis parkas - Rododendrų žiedai - plaukimas upe

Pažintinė vienos dienos kelionė kolektyvams: Lietuvinkų valgiai - raganų edukacija - spaustuvė

Degustacinė kelionė kolektyvams autobusu – Medaus degustacija – Sūrio degustacija – Vyno degustacija

Orientacinis žaidimas kolektyvams „Iškoduok Klaipėdą“

Savaitgalio 2-jų dienų verslo kelionė autobusu: muziejus - pilys – dvarai - nakvynė Kaune - natūralių kvepalų gamyba ir kt.

2-jų dienų savaitgalio verslo kelionė autobusu skirta kolektyvams: Pažintis su dangaus žvaigždynais – Žygis su Radvilų troškiniu

Degustacinė kelionė kolektyvui autobusu – „Vyno turas Latvijoje“

Bohemijos ir Saksonijos Šveicarijos gamta ir Kioningšteino tvirtovė

Pažintinė-degustacinė kelionė kolektyvams autobusu – Hortenzijų žiedai – dvarai – vienuolynas

Kvalifikacijos tobulinimo programa Platelių krašte “Žemaičio gyvenimo būdas ir jo perteikimas ugdymo procese”

Pažintinė kelionė kolektyvams autobusu - piliakalniai – teatralizuota programa - dvaras –upė-gatvė -vynas

Pažintinė kelionė kolektyvams autobusu į Latviją – Rygos senamiestis – plaukimas laivu – Juodagalvių namai