Mano kelionės

Kirgizijos tradiciniai patiekalai

Kirgizijos tradiciniai patiekalai

Kirgizija – tai klajoklių tauta, senovės klajoklių kultūros atstovai. Ne tik pasaulėžiūra, filosofija ir požiūris į gyvenimą, bet ir maisto kultūra šimtmečius buvo suformuota palei klajoklių gyvenimo būdą. Vienas iš svarbiausių nacionalinės virtuvės bruožų yra tas, kad produktai dažniausiai išlaiko savo natūralią išvaizdą ir skonį. Būtent valgio metu  buvo labiausiai pastebimas šeimos patriarchalinis gyvenimo būdas su griežta hierarchija. Garbingiausia vieta buvo laikoma priešais įėjimą į jurtą (būstą). Jį užimdavo vyriausias šeimoje – aksakalas. Jis atsisakydavo savo vietos tik tada, kai ateidavo svečiai. Sūnūs sėdėjo dešinėje šeimininko pusėje, o vyresnioji žmona, vadinama baibiche, sėdėjo kairėje. Šalia žmonos sėdėjo jos dukros, prie kurių buvo uošvių vietos. Jauniausia aksakalo žmona sėdėjo prie katilo. Ji įdėdavo mėsą į patiekalą, perduodavo jį savo jauniausio sūnaus žmonai, o ji, savo ruožtu, dalindavo maistą į porcijas.

Nacionalinė virtuvė Kirgizijoje yra turtinga ir įvairi. Ji buvo suformuota per visą Kirgizijos žmonių istoriją ir įsisavino skaniausius patiekalus ir gėrimus, likusius nuo klajoklių gyvenimo laikų bei kaimyninių regiono tautų patiekalus. Išvardinsime skaniausius tradicinius Kirgizijos patiekalus:

1. Bešbarmakas

Bešbarmakas – tai vienas iš labiausiai mėgstamų tradicinių Kirgizijos patiekalų. Patiekalą sudaro malta mėsa, kuri patiekiama su makaronais, svogūnais ir turtingu mėsos sultiniu. Svarbu paminėti, kad tradiciškai bešbarmakas, kurio pavadinimas iš kirgizų kalbos išverčiamas kaip „penki pirštai“, yra valgomas rankomis. Bešbarmako variacija be makaronų vadinama "naryn".

Kirgizijos tradiciniai patiekalai

2. Plovas

Plovas skaitosi tradiciniu Vidurinės Azijos patiekalu. Jis kilęs iš Ferganos slėnio ir paplitęs pietų Kirgizijoje. Patiekalo pagrindas sudaro ryžiai, morkos ir mėsa, kurie pirmiausia kepami, o po to išveriami. Nėra griežto kanoninio plovo gaminimo recepto, taigi beveik kiekvienas kaimas turi savo receptą. Mėsos, ryžių ir morkų rūšys gali keistis, galima pridėti papildomų ingredientų, tokių kaip česnakai, razinos, džiovinti abrikosai, riešutai ir kt. Tačiau skaniausias plovas laikomas pagamintas iš Uzgeno ryžių. Jis ruošiamas Uzgeno ir Ošo miestuose.

Kirgizijos tradiciniai patiekalai

3. Lagmanas

Lagmanas – tai virti rankų darbo makaronai, pagardinti keptomis, o po to troškintomis daržovėmis ir mėsa. Nuo seniausių laikų jis buvo vienas mėgstamiausių nacionalinės virtuvės patiekalų. Kaip ir plovas, lagmanas turi daugybe rūšių, jo sudedamosios dalys gali labai skirtis, priklausomai nuo sezono ar virimo vietos. Tačiau tradicinį receptą, kilusi iš Dungano, sudaro: chuzma (makaronai), vaja (mėsa), sultinys ir lazhanas (aštrus užpilas iš tarkuoto česnako, sumaišyto su raudonaisiais, karčiais ir maltais juodaisiais pipirais, užpiltas verdančiu augaliniu aliejumi). Dar viena išskirtinė lagmano savybė – tai naminiai makaronai, kurie yra iškočiojami ir ištraukiami rankomis.

Kirgizijos tradiciniai patiekalai

4. Shorpo sriuba

Shorpo sudaro turtingas ir riebus mėsos sultinys, kuriame gali būti morkų, bulvių, makaronų ir žolelių. Sriuba yra plačiai paplitusi Kirgizijoje, tačiau jos paruošimo receptas gali labai skirtis priklausomai nuo vietos. Pavyzdžiui, šiauriniuose Kirgizijos regionuose į shorpo praktiškai nededama prieskonių, o visas dėmesys skiriamas ilgam mėsos sultinio virimui.  Pietinėje šalies dalyje priešingai, į shorpo pridedama daug aromatinių prieskonių ir ingredientų.

Kirgizijos tradiciniai patiekalai

5. Mantai

Mantai – tai tradicinis Vidurinės Azijos patiekalas, kilęs iš Kinijos. Tai garuose pagaminti virtinukai su mėsa, priminantys koldūnus. Kirgizijoje labiausiai paplitęs mantų įdaras yra smulkiai pjaustyta ėriena arba jautiena su svogūnais. Dažnai mėsa pagardinama moliūgais arba gumbinių česnakų. Vietoj grietinės, mantai dažnai valgomi su actu.

Kirgizijos tradiciniai patiekalai

6. Samsa

Samsa – tai populiariausias gatvės maistas ir miestuose ir kaimuose. Tai trikampio formos pyragėliai su įvairiais įdarais, dažniausiai mėsa, bulvės arba moliugas. Tradiciškai samsa kepama tandūre (molinėje krosnyje), tačiau miestuose dažnai kepama ir įprastose krosnyse.

Kirgizijos tradiciniai patiekalai

7. Kuurdakas

Kuurdakas (iš kirgizų kalbos išverčiamas kaip „kepti“) – tai  kepta mėsa su bulvėmis, svogūnais ir daugybe prieskonių. Šis skanus ir lengvai paruošiamas patiekalas dažniausiai gaminamas dviem atvejais: pirma, kai svečias skuba ir namo šeimininkas greitai paruošia šį patiekalą, antra, kai svečias niekur neskuba ir kuurdukas pateikiamas kaip užkandis, prieš pateikiant pagrindinį patiekalą – bešbarmaką.

Kirgizijos tradiciniai patiekalai

8. Kurutas

Kurutas yra fermentuotas pieno produktas, mažų džiovintų rutuliukų pavidalu, savotiškas Vidurinės Azijos sūris. Jo skonis sūrus ir to pačiu rūgštus. Kurutas atsirado senais klajokliškų tiurkų tautų laikais, kai jo gaminimas buvo vienas iš nedaugelio būdų, kaip sukaupti atsargas ilgam laikui. Šiuo metu kurutas yra plačiai paplitęs visoje Kirgizijoje.

Kirgizijos tradiciniai patiekalai

9. Čučuk

Čučuk (arba kazy, kazy-karta) – tai Vidurinės Azijos dešra, pagaminta iš arklienos. Gali būti džiovinta, virta, arba rūkyta.

Kirgizijos tradiciniai patiekalai

10. Airanas

Airanas yra fermentuotas pieno produktas, paplitęs Vidurinėje Azijoje. Tai tirštas gėrimas, kurio skonis panašus į jogurtą.

Kirgizijos tradiciniai patiekalai

11. Kumysas

Kumysas – tai tradicinis Kirgizijos gėrimas, pagamintas iš kumelės pieno, kruopščiai plakant. Kumysas gali būti paruoštas tik nuo gegužės iki rugsėjo laikotarpyje, kai kumelės maitina savo palikuonius ir gali būti melžiamos. Kumysas turi tonizuojantį poveikį ir tuo pačiu yra šiek tiek alkoholinis.

Kirgizijos tradiciniai patiekalai


Kelionių pasiūlymai

Ogrodzieniec pilis - Tatrų kalnai - Zakopanė – Kelcai

GURMANIŠKOJI SLOVĖNIJA. Pažintinė kelionė į Liublijaną – Bledą – Postoiną urvus – alyvuogių ūkį 4d./3n.

Pramoginė – patyriminė verslo kelionė autobusu: Slidinėjimas Druskininkų “Sniego Arenoje” ir dzūkiška vakarienė su pramogomis

Degustacinė kelionė kolektyvams autobusu – Medaus degustacija – Sūrio degustacija – Vyno degustacija

Savaitgalio verslo kelionė: Naktinė ekskursija su žibintais - bandelės su lašinukais – išskirtinė bažnyčia -aštuonračio muziejus

Pažintinė-edukacinė kelionė kolektyvams autobusu – po Pamario kraštą su žuvies degustacija

Kvalifikacijos tobulinimo programa pedagogams: Rojaus keliu su sūrio degustacija

Pažintinė verslo kelionė kolektyvams po Latviją: Nacionalinis parkas - Rododendrų žiedai - plaukimas upe

5 (penkių) dienų kelionė į Sakartvelą (Gruziją)

Kelionė į Austriją: Štirijos pilys ir miestai (5d./4n.)

Pažintinė-edukacinė kelionė kolektyvams autobusu po Žagarės kraštą

Vienos dienos verslo kelionė autobusu Pamario krašte: Vikingų laikų maistas-šišioniškių dainos- žuvies kotletai ir kt.

Pažintinė-degustacinė kelionė kolektyvams autobusu po Suvalkiją su dvaro šokiais ir ragaučiumi

Kvalifikacijos tobulinimo programa pedagogams: Kūno kalba

Šmaikšti ekskursija – Įdomi senovinio alaus edukacija su vaišėmis

Pažintinė – degustacinė kelionė kolektyvams autobusu – Rojaus keliu su žiobrių kepimu + dvariškas pyragas + meilės arbata

Pažintinė verslo kelionė kolektyvams po Latviją: Automobilių muziejų turas

Pažintinė kelionė į Latviją: rododendrų žiedai – plaukimas Dauguvos upe Rygoje

Savaitgalio verslo kelionė po Platelių kraštą: plaukimas katamaranu – žemaitiški patiekalai – energetinių labirintų parkas

Kauno požemiai – alaus degustacija – slaptas bunkeris

Savaitgalio verslo kelionė autobusu: kunigaikščių Oginskių keliu - geometriniai labirintai