- Paskelbta 2024 m. rugpjūčio 22 d.
- Kategorija Mano kelionės
- Ingrida
Karakalpastanas ir jo kultūra
Norėčiau papasakoti ir apie Karakalpastaną, kurio teritorijoje ir yra Aralo jūra. Karakalpastanas yra autonominė Uzbekistano Respublika, kuriame gyvena apie 2 milijonus gyventojų. Jos sostinė Nukus. Karakalpakų kultūra labiau artimesnė kazachų kultūrai. Taip pat nors jie ir musulmonai, bet retai pamatysi moterį su hidžabu.
Mizdarchano nekropolis ir legendos
Vos 35 km nuo Nukuso yra labai įdomus archeologinis kompleksas – Mizdarchano nekropolis (Mizdakhan Necropolis). Vaikštant po jį mane pakalbino buvęs Mizdakhano imamas (imamas- musulmonų aukščiausiasis dvasinis ir pasaulietinis vadovas) Kenyesas Iljasovas. Jis parodė vietą, kur palaidotas Adomas. Tiesa, tai labiau legenda, bet jis įsitikinęs, kad tai tiesa. Islamo sukūrimo mite Adomas yra pirmasis žmogus, pirmasis islamo pranašas ir pirmasis musulmonas. Šventykla, kuri pastatyta virš tariamo Adomo kapo, taip pat laikoma šventa – dar vadinama „Apokalipsės laikrodžiu“. Legenda byloja, kad kasmet kapas praranda po vieną plytą. Imamas sakė: tą dieną, kai nukris paskutinė šio pastato plyta, pasaulis, kurį esame įpratę matyti, nustos egzistuoti. Todėl daugelis tikinčiųjų nuolat bando grąžinti į vietą nukritusias plytas, kad sulėtintų „Apokalipsės valandas”. Šis nekropolis yra vietos gyventojų itin gerbiama vieta.
Chorezmo tvirtovės
Karakalpastanas žinomas ir dėl savo dykumos pilių, kurios vadinamos Chorezmo tvirtovėmis. Jų kadaise čia buvo apie 400, dabar išlikusių liekanų apie 40. Kai kurios iš jų skaičiuoja daugiau nei 2000 metų. Chorezmo regionas, esantis palei Amudarjos upę, buvo svarbus kultūros centras senoviniame Šilko kelyje. Tai buvo Persijos imperijos dalis, kai zoroastrizmas buvo valstybinė religija.
Chorezmo tvirtovės daugelį metų saugojo savo žmones, tačiau net storos molio plytų sienos negalėjo sustabdyti Čingischano minios. Po mongolų užkariavimo dykumos pilys buvo apleistos. Erozija padarė savo, bet paslaptingus šių seniai prarastų dykumos pilių griuvėsius vis dar verta aplankyti. Nuo išlikusių Chorezmo tvirtovių, pastatytų ant aukštų vietų, atsiveria įspūdingi vaizdai.
Savickio muziejus ir meno vertybės
Verta aplankyti valstybinį meno muziejų, pavadintą I.V. Savickio vardu. Savickio muziejus vadinamas „Luvru dykumoje“ ir laikomas viena įdomiausių turistinių vietų pasaulyje. Igoris Savickis aktyviai dalyvavo archeologiniuose tyrimuose, rinko Karakalpakų etnografinę medžiagą, kolekcionavo avangardinius kūrinius. Muziejuje esanti kolekcija yra laikoma geriausia meno kolekcija Azijos regione. Muziejuje pristatomi unikalūs senovės Chorezmo civilizacijos, buvusios šiuolaikinio Karakalpakstano teritorijoje, artefaktai. 2001 m. Anglijos laikraštis „The Guardian“ pavadino jį „vienu gražiausių muziejų pasaulyje“.
Muziejuje taip pat eksponuojami ankščiau naudoti karakalpako, uzbekų, kazachų ir turkmėnų papuošalai. Pvz. vienas iš jų pasakoja apie tai, kaip moteris pranešdavo, kad laukiasi. Dabar mes pasakome, paskambiname, o tuo metu nedrįsdavo, todėl užsidėdavo atitinkamą papuošalą ir tada visa šeima žinodavo. Ekspozicijoje yra rūbų, kuriuos nešiodavo neištekėjusios moterys, našlės. Taip pat vyrų juostos – jų puošnumas, storumas pasakydavo apie finansinę padėtį, šeimyninę situaciją.
Muziejuje esanti archeologinė kolekcija pristato pagrindinius Karakalpakstano kultūros istorijos etapus nuo bronzos amžiaus iki senovės valstybių atsiradimo jos teritorijoje iki ankstyvųjų viduramžių ir XIV amžiaus, kai Chorezmas tapo Temuridų valstybės dalimi. Tai meniniai ir buities reikmenys iš keramikos, alebastro, akmens, kaulo, medžio, metalų, stiklo, odos ir audinių.
Seniausias eksponatas yra uolų paveikslų pavyzdys – Baktrijos kupranugario atvaizdas ant uolos gabalo iš Bukantau kalnų grandinės (II tūkst. pr. Kr.). Ankstyviausia terakota archeologinėje kolekcijoje datuojama V a. Kr., vaizduojanti sėdinčią moterį, pasipuošusią ilga, iki kojų pirštus siekiančia suknele, o viršuje – tiaros tipo galvos apdangalu, dengtu šydu. Labai įdomi ir arklio skulptūra iš Tuya-Muyun, datuojama VII–VIII a.
Dar labiau šį kraštą galima pažinti aplankant:
Valstybinis Karakalpakstano Respublikos istorijos ir kultūros muziejus
Šamuratovų namas – muziejus – tai vienas pirmųjų privačių muziejų Uzbekistane.
Azatbay Otabajevo dirbtuvės - yra vienas iš Karakalpakstano tradicinių muzikos instrumentų gamybos meistrų, penktos kartos meistras. Šiuo amatu jis užsiima daugiau nei 38 metus.