Mano kelionės

Šiauliai: lankytinos vietos mieste, restoranai ir gamtos perlai

Šiauliai: lankytinos vietos mieste, restoranai ir gamtos perlai

Šiauliai – miestas šiaurės Lietuvoje, pramintas Saulės miestu. Ši vieta žymi ne tik dėl įspūdingo Kryžių kalno ar net kelių „Aušros“ muziejaus filialų: Fotografijos muziejaus, kuriame eksponuojamos senosios Lietuvos nuotraukos ir camera obscura, bei Dviračių muziejaus. Neatrasti Šiauliai ir lankytinos vietos šiame mieste turistams visuomet dovanoja pačius geriausius įspūdžius!

Šiauliai: ką pamatyti gamtoje?

Vilniaus universiteto Šiaulių akademijos botanikos sodas

Paitaičių g. 4

Tai - mokslinių tyrimų bazė, pradėta kurti XX a. II-oje pusėje. Šiuo metu bazė yra aktyvi Lietuvos botanikos sodų asociacijos (LUBSA) bei pasaulinio botanikos sodų tinklo BGCI narė. Bendras sodo teritorijos plotas – net 6,54 ha. Čia auginama daugiau kaip 4600 rūšių ir veislių augalų, mainai sėklomis vyksta su daugiau kaip 250 botanikos sodų visame pasaulyje, o pagal tarptautinę IPG programą veikia fenologinis sodas.

Botanikos sode organizuojami renginiai visuomenei. Tarp jų yra „Odė pavasario džiaugsmui“, „Sužibėk Botanikos sode“, Žolinė, Vėjų diena. Botanikos sodas kartu su Šiaulių miesto savivaldybe kuria integruoto gamtos pažinimo, STEAM programų, pažintinių ir edukacinių užsiėmimų, augalų parodų, kvalifikacijos kėlimo kursų veiklas.

Į sodą patogiausia atvykti automobiliu arba autobusu. Prie vartų yra nemokama automobilių stovėjimo aikštelė. Viešuoju transportu galima atvykti 13, 22 arba 24 autobusu (stotelė „Dubijos“). Iš miesto centro sodus pėsčiomis pasieksite per 15-30 minučių.

siauliai

Rėkyvos ežeras

55.868323, 23.303815

Tai – dešimtas pagal dydį ir didžiausias pelkėtas ežeras Lietuvoje. Jo plotas – 11,8 kv. km, didžiausias gylis siekia 4,8 m, vidutinis gylis – 2 m. Pakrantės ilgis – 14,10 km.

Mūsų šalyje tikriausiai nėra kito tokio miesto kaip Šiauliai, kuriame tebeslūgsotų toks didelis ežeras, pradėjęs gyvuoti dar prieš 12-14 tūkst. metų. Manoma, kad tuomet jį sudarė keli ežerai, susijungę nedideliais upeliais ir sąsiauriais. Netrukus sekliame ežere ir aplinkinėse žemumose susiformavo 5 aukštapelkės: Piktmiškio, Aukštelkės, Rėkyvos, Lieporių, Karpiškių.

Rėkyvos ežeras patenka į Rėkyvos pelkės teritoriją, itin reikšmingą Buveinių apsaugai. Juk čia auga pelkiniai miškai, yra retų drugių, didžiųjų auksinukų, auksotųjų šaškyčių, šikšnosparnių, kūdrinių pelėausių radimvietės. Šalia ežero įrengtas Rėkyvos botaninis-zoologinis draustinis.

Pats ežeras yra itin populiari vandens sporto, poilsio, žūklės vieta. Aplink Rėkyvą besidriekiantys miškai ir pelkės kvieste kviečia mėgstančius grybauti bei uogauti. 

siauliai lankytinos vietos

Šiauliai: ką aplankyti mieste?

Venclauskių namai-muziejus

Vytauto g. 89

Tai – daugiafunkcis kultūros pažinimo bei istorijos centras, unikali laisvalaikio erdvė, praminta „Baltaisiais rūmais“. Ne veltui – pastatas yra ypatingas tarpukario modernizmo architektūros objektas, vienas įspūdingiausių XX a. pirmosios pusės privataus interjero tapybinio dekoro pavyzdžių šalyje.

2019 m. Venclauskių namai-muziejus buvo restauruoti. Dabar čia rengiamos kūrybinės dirbtuvės, pristatomos ekspozicijos, vaizduojančios Venclauskių giminės bei Šiaulių miesto istoriją, veikia atvira skaitykla, vyksta edukaciniai užsiėmimai bei renginiai. Mažieji muziejaus svečiai kviečiami paišdykauti vaikų žaidimų aikštelėje, o vyresnieji pabendrauti ir pailsėti, išmėginti save įvairiose pramoginėse bei edukacinėse veiklose.

Chaimo Frenkelio vila

Vilniaus g. 74

Chaimas ir Dora Frenkeliai dviejų aukštų gyvenamąjį namą pasistatė XX a. pr. šalimais savo odos apdirbimo fabriko. Vilą supa parkas, o jį puošia įspūdingas fontanas. Ši vila – tai išskirtinis XX a. pr. moderno architektūros pastatas. Vilos interjere gausu lipdinių bei medžio apdailos elementų, o statinio fasade susipina įvairių stilių detalės.

Muziejuje pristatomas žydų paveldas, tarpukario Lietuvos provincijos dvarų ir Šiaulių miesto kultūra. Čia organizuojami įvairūs renginiai: koncertai, parodos, knygų pristatymai, muzikos bei kino festivaliai, teminės ekskursijos. Galima susipažinti ne tik su dvarų gyvenimu, bet ir odininkystės amatu.

Muziejaus svečiai kviečiami užsukti ir į gražųjį parką, kurį puošia tūkstančio rožių rožynas. Rožynas buvo pasodintas 2018 m. Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio proga. Na, o kasmet parke rengiamas tarptautinis Chaimo Frenkelio vilos vasaros festivalis, kuriame pristatomos skirtingos meno rūšys.

Pačiame parke yra nemokama automobilių bei autobusų stovėjimo aikštelė. Chaimo Frenkelio vilos pirmas aukštas pritaikytas lankytojams su judėjimo negalia, yra įrengtas liftas ir tualetas.

Šv. apaštalų Petro ir Pauliaus katedra

Aušros tak. 3

Ši katedra – tai ryškiausias renesanso manierizmo architektūros kūrinys mūsų šalyje. Jos baltas 70 m aukščio bokštas matomas iš tolo, artėjant prie miesto iš bet kurios pusės. Katedra stūkso ant aukšto plokščiakalnio ežero slėnio papėdėje, tad tik dar labiau iškyla virš Šiaulių.

Maždaug prieš 400 m. pastatyta katedra yra grakštus pastatas su originaliomis architektūrinėmis detalėmis. Per tiek laiko pastatą niokojo gamtos stichijos, gaisrai bei karai. Neįtikėtina, bet pavyko išsaugoti pradinę katedros išvaizdą.

Juk pastatas tarsi sukurtas ginti – šventoriaus vartų bokšteliai yra su šaudymo angomis, o pagrindinio fasado erkeriai sudaro tvirtovės įspūdį. Priešais pagrindinį fasadą esantys unikalūs šventoriaus vartai pabrėžia gynybinį pastato pobūdį. Katedros išvaizda paremta vietos architektūros tradicijomis, kartu atsižvelgiant į geriausius Vakarų Europos šalių pavyzdžius. Katedros titulas bažnyčiai suteiktas 1997 m., kai popiežius Jonas Paulius II įsteigė Šiaulių vyskupiją.

Šiaulių bulvaras

Vilniaus g.

Pėsčiųjų Vilniaus gatvė (kitaip – Šiaulių bulvaras), kaip ir Tilžės gatvė, buvo nutiesta XVIII a. Ši gatvė – tai reikšmingas rytų-vakarų maršrutas ir trečiasis pagal senumą Europos bulvaras.

Įdomu tai, jog centrinė Vilniaus gatvės dalis tapo pėsčiųjų tik 1975 m. Tuomet tai buvo unikalus reiškinys tiek Lietuvoje, tiek visoje Sovietų Sąjungoje. Atkūrus nepriklausomybę, Šiaulių bulvaras tapo viena iš mėgstamiausių šiauliečių bei miesto svečių zonų. Čia gausu poilsio, pramogų, prekybos ir laisvalaikio vietų.

siauliai ka pamatyti

Šiauliai: kur pavalgyti?

„Avenue Brasserie“

Vilniaus g. 146

Šis europietiškos virtuvės restoranas įsikūręs pačiame Šiaulių centre. Restorano savininkas, virtuvės šefas užtikrina, kad visi apsilankę mėgautųsi nepriekaištingais patiekalų derinių skoniais. Šefas pats mėgsta jūros gėrybes ir kokybišką mėsą, o siekdamas užmegzti nuoširdų ryšį su svečiais, visada mielai pateikia patiekalų rekomendacijas. Restorano valgiaraštyje rasite platų europietiškos virtuvės patiekalų, ruošiamų tik iš šviežių, aukščiausios kokybės produktų, asortimentą.

„Trys“

Tilžės 63a

Restoraną „Trys“ įkūrė savo srities profesionalų šeima, kurią vertina ne tik šiauliečiai, bet ir svečiai iš viso pasaulio. Sezoninė virtuvė nustebins ir pradžiugins net išrankiausius gurmanus, o profesionalus personalas pasirūpins, kad jaustumėtės kaip namie. Restorane organizuojama ir įvairios maisto bei gėrimų degustacijos, rengiamos privačios šventės ir vakarėliai.

„LEJA“

Vilniaus g. 138

Šis restoranas vadovaujasi „Slow Food“ principu bei naudoja šviežius produktus. Viskas gaminama iš kuo sveikesnių ingredientų – valgiaraštį sukūrė italas Gian Luca Demarco. Stalo serviravimas taip pat pasižymi itin aukšta kokybe: naudojami puikūs indai ir stalo įrankiai. Restorano aplinka ir dekoras išskirtiniai, o personalas – itin draugiškas. Čia rengiami degustaciniai vakarai.

Užsukę į „LEJA“ privalo peržiūrėti kruopščiai parinktą vyno sąrašas ir prie vyno derančius užkandžius. Verta išbandyti ir itin platų koktelių, kuriuos sukūrė barmenas Mantas Rooseveltas, pasirinkimą. Restorane patiekiami ir prancūziški naminiai desertai, kuriuos kasdien gamina konditeris Algirdas Simonas Žiogas.

siauliai ka aplankyti


Kelionių pasiūlymai

Agluonos duonos muziejus – Ekskursija Agluonoje – Šmakovkos muziejus – Preili lėlių muziejus – ekskursija Preiliuose

Naujametinis Talinas su šventine vakariene ir apgyvendinimu centre

Jelgavos ledo skulptūrų festivalis – Sūrių degustacija

Arbatgėris su Kuršėnų vyniotiniu – Žibintų festivalis Pakruojo dvare

Naktinis Kalėdinių eglučių turas

Jelgavos ledo skulptūrų festivalis – Jaunpils pilis – viduramžių laikų pietūs

Pažintinė kelionė: Telefonijos muziejus – Azijos žibintų festivalis Pakruojo dvare

Dzūkiškos bandos – ekskursija Alytuje – Šampano degustacija

Iš Klaipėdos ir Kauno: Vokietijos Kalėdinės mugės aplankant Drezdeną ir Niurnbergą

Vandens pramogos didžiausiame vandens parke Europoje – Koperniko muziejus

Agluonos duonos muziejus – Ekskursija Agluonoje – Šmakovkos muziejus – Preili lėlių muziejus – ekskursija Preiliuose - ledų degustacija

Pažintinė kelionė autobusu į Vilniaus šviesų festivalį

Alatskivi pilis – estiško vyno degustacija – ekskursija Tartu – šaltalankių produktų degustacija

Pažintinė savaitgalio kelionė: Neonijos muziejus - Tartu Universiteto muziejus - Ledynmečio muziejus

Maironio muziejus – 1000 šviesų žibintų festivalis

Kalėdinė Varšuva aplankant faraono Tutanchamono ekspoziciją bei pramogos vandens parke

Alaus degustacija – Žibintų festivalis “Didieji Azijos žibintai” Pakruojo dvare

Pažintinė vienos dienos kelionė autobusu į Kalėdinį Vilnių, aplankant Lumina parką