Mano kelionės

Šiauliai: lankytinos vietos mieste, restoranai ir gamtos perlai

Šiauliai: lankytinos vietos mieste, restoranai ir gamtos perlai

Šiauliai – miestas šiaurės Lietuvoje, pramintas Saulės miestu. Ši vieta žymi ne tik dėl įspūdingo Kryžių kalno ar net kelių „Aušros“ muziejaus filialų: Fotografijos muziejaus, kuriame eksponuojamos senosios Lietuvos nuotraukos ir camera obscura, bei Dviračių muziejaus. Neatrasti Šiauliai ir lankytinos vietos šiame mieste turistams visuomet dovanoja pačius geriausius įspūdžius!

Šiauliai: ką pamatyti gamtoje?

Vilniaus universiteto Šiaulių akademijos botanikos sodas

Paitaičių g. 4

Tai - mokslinių tyrimų bazė, pradėta kurti XX a. II-oje pusėje. Šiuo metu bazė yra aktyvi Lietuvos botanikos sodų asociacijos (LUBSA) bei pasaulinio botanikos sodų tinklo BGCI narė. Bendras sodo teritorijos plotas – net 6,54 ha. Čia auginama daugiau kaip 4600 rūšių ir veislių augalų, mainai sėklomis vyksta su daugiau kaip 250 botanikos sodų visame pasaulyje, o pagal tarptautinę IPG programą veikia fenologinis sodas.

Botanikos sode organizuojami renginiai visuomenei. Tarp jų yra „Odė pavasario džiaugsmui“, „Sužibėk Botanikos sode“, Žolinė, Vėjų diena. Botanikos sodas kartu su Šiaulių miesto savivaldybe kuria integruoto gamtos pažinimo, STEAM programų, pažintinių ir edukacinių užsiėmimų, augalų parodų, kvalifikacijos kėlimo kursų veiklas.

Į sodą patogiausia atvykti automobiliu arba autobusu. Prie vartų yra nemokama automobilių stovėjimo aikštelė. Viešuoju transportu galima atvykti 13, 22 arba 24 autobusu (stotelė „Dubijos“). Iš miesto centro sodus pėsčiomis pasieksite per 15-30 minučių.

siauliai

Rėkyvos ežeras

55.868323, 23.303815

Tai – dešimtas pagal dydį ir didžiausias pelkėtas ežeras Lietuvoje. Jo plotas – 11,8 kv. km, didžiausias gylis siekia 4,8 m, vidutinis gylis – 2 m. Pakrantės ilgis – 14,10 km.

Mūsų šalyje tikriausiai nėra kito tokio miesto kaip Šiauliai, kuriame tebeslūgsotų toks didelis ežeras, pradėjęs gyvuoti dar prieš 12-14 tūkst. metų. Manoma, kad tuomet jį sudarė keli ežerai, susijungę nedideliais upeliais ir sąsiauriais. Netrukus sekliame ežere ir aplinkinėse žemumose susiformavo 5 aukštapelkės: Piktmiškio, Aukštelkės, Rėkyvos, Lieporių, Karpiškių.

Rėkyvos ežeras patenka į Rėkyvos pelkės teritoriją, itin reikšmingą Buveinių apsaugai. Juk čia auga pelkiniai miškai, yra retų drugių, didžiųjų auksinukų, auksotųjų šaškyčių, šikšnosparnių, kūdrinių pelėausių radimvietės. Šalia ežero įrengtas Rėkyvos botaninis-zoologinis draustinis.

Pats ežeras yra itin populiari vandens sporto, poilsio, žūklės vieta. Aplink Rėkyvą besidriekiantys miškai ir pelkės kvieste kviečia mėgstančius grybauti bei uogauti. 

siauliai lankytinos vietos

Šiauliai: ką aplankyti mieste?

Venclauskių namai-muziejus

Vytauto g. 89

Tai – daugiafunkcis kultūros pažinimo bei istorijos centras, unikali laisvalaikio erdvė, praminta „Baltaisiais rūmais“. Ne veltui – pastatas yra ypatingas tarpukario modernizmo architektūros objektas, vienas įspūdingiausių XX a. pirmosios pusės privataus interjero tapybinio dekoro pavyzdžių šalyje.

2019 m. Venclauskių namai-muziejus buvo restauruoti. Dabar čia rengiamos kūrybinės dirbtuvės, pristatomos ekspozicijos, vaizduojančios Venclauskių giminės bei Šiaulių miesto istoriją, veikia atvira skaitykla, vyksta edukaciniai užsiėmimai bei renginiai. Mažieji muziejaus svečiai kviečiami paišdykauti vaikų žaidimų aikštelėje, o vyresnieji pabendrauti ir pailsėti, išmėginti save įvairiose pramoginėse bei edukacinėse veiklose.

Chaimo Frenkelio vila

Vilniaus g. 74

Chaimas ir Dora Frenkeliai dviejų aukštų gyvenamąjį namą pasistatė XX a. pr. šalimais savo odos apdirbimo fabriko. Vilą supa parkas, o jį puošia įspūdingas fontanas. Ši vila – tai išskirtinis XX a. pr. moderno architektūros pastatas. Vilos interjere gausu lipdinių bei medžio apdailos elementų, o statinio fasade susipina įvairių stilių detalės.

Muziejuje pristatomas žydų paveldas, tarpukario Lietuvos provincijos dvarų ir Šiaulių miesto kultūra. Čia organizuojami įvairūs renginiai: koncertai, parodos, knygų pristatymai, muzikos bei kino festivaliai, teminės ekskursijos. Galima susipažinti ne tik su dvarų gyvenimu, bet ir odininkystės amatu.

Muziejaus svečiai kviečiami užsukti ir į gražųjį parką, kurį puošia tūkstančio rožių rožynas. Rožynas buvo pasodintas 2018 m. Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio proga. Na, o kasmet parke rengiamas tarptautinis Chaimo Frenkelio vilos vasaros festivalis, kuriame pristatomos skirtingos meno rūšys.

Pačiame parke yra nemokama automobilių bei autobusų stovėjimo aikštelė. Chaimo Frenkelio vilos pirmas aukštas pritaikytas lankytojams su judėjimo negalia, yra įrengtas liftas ir tualetas.

Katinų muziejus

Žuvininkų g. 18

Katinų muziejų 1990 m. įkūrė Vanda Kavaliauskienė, atsidavusi kačių mylėtoja, kuri juos vaizduojančius eksponatus rinko ištisus metus. Pirmasis, smulkus juodas kačiukas su geltonu kaspinu, atkeliavo iš Lenkijos 1962 m. Šiuo metu muziejuje sukaupta virš 4000 eksponatų iš įvairių šalių! Muziejus garsus ir dailininkų paveikslais bei fotomenininkų darbais. Čia organizuojami įvairiausi renginiai: kiekvienais metais rengiama Katinų muziejaus gimtadienio šventė, rengiamos parodos ir susitikimai su kačių gerbėjais.

Saulės laikrodžio aikštė

Ežero g. 64

Jei lankotės Šiauliuose, privalote užsukti į Saulės Laikrodžio aikštę! Tai - aukščiausias saulės laikrodis mūsų šalyje. Jei pasitaikys giedras dangus, pavyks ir laikrodžio mechanizmą patikrinti. Saulės šešėlio rodyklė ant milžiniško ciferblato sukasi nuo 18 m aukščio obelisko. Jo viršuje įsitaisęs bėgantis šaulys. Saulė ir šaulys - pagrindiniai Šiaulių miesto simboliai!

Šv. apaštalų Petro ir Pauliaus katedra

Aušros tak. 3

Ši katedra – tai ryškiausias renesanso manierizmo architektūros kūrinys mūsų šalyje. Jos baltas 70 m aukščio bokštas matomas iš tolo, artėjant prie miesto iš bet kurios pusės. Katedra stūkso ant aukšto plokščiakalnio ežero slėnio papėdėje, tad tik dar labiau iškyla virš Šiaulių.

Maždaug prieš 400 m. pastatyta katedra yra grakštus pastatas su originaliomis architektūrinėmis detalėmis. Per tiek laiko pastatą niokojo gamtos stichijos, gaisrai bei karai. Neįtikėtina, bet pavyko išsaugoti pradinę katedros išvaizdą.

Juk pastatas tarsi sukurtas ginti – šventoriaus vartų bokšteliai yra su šaudymo angomis, o pagrindinio fasado erkeriai sudaro tvirtovės įspūdį. Priešais pagrindinį fasadą esantys unikalūs šventoriaus vartai pabrėžia gynybinį pastato pobūdį. Katedros išvaizda paremta vietos architektūros tradicijomis, kartu atsižvelgiant į geriausius Vakarų Europos šalių pavyzdžius. Katedros titulas bažnyčiai suteiktas 1997 m., kai popiežius Jonas Paulius II įsteigė Šiaulių vyskupiją.

Fotografijos muziejus

Vilniaus g. 140

Šiauliuose įkurtas vienintelis Lietuvoje specializuotas fotografijos meno ir technikos muziejus. Be to, jis yra vienas pirmųjų visoje Rytų ir Vidurio Europoje. Muziejus įkurtas 1973 m. unikaliame XX a. tarpukario pastate, miesto centre. Jame rasite šiuolaikinę galeriją, edukacinę erdvę, fotolaboratoriją, skaityklą, informacijos centrą, suvenyrų parduotuvėlę. Terasoje ant stogo vasarą veikia kavinė ir miesto apžvalgos aikštelė su „camera obscura“. Tai - dailininkų naudotas įrenginys, fotoaparato prototipas. Fotografijos muziejuje rengiamos šiuolaikinės ir istorinės Lietuvos bei užsienio šalių fotografijos parodos, filmų peržiūros, koncertai, susitikimai su autoriais ir fotografijos ekspertais, edukaciniai užsiėmimai.

„Geležinė lapė“

55.93130442444278, 23.328996327236805

Didžiausia gyvūno skulptūra Lietuvoje stūkso Šiauliuose. Ežero g. išdidžiai stovi „Geležinė lapė“. Jos svoris – kone 7 tonos, ilgis – maždaug 15 m, aukštis – 6,6 m, o plotis – net 4,15 m! Plieninėje skulptūros širdyje glūdi kapsulė su žinute ateities kartoms. Tai – šiauliečio dizainerio Viliaus Purono kūrinys, skirtas paminėti Lietuvos vardo tūkstantmetį. 

„Rūtos“ šokolado muziejus

Tilžės g. 133

„Rūtos“ šokolado muziejaus pavydėti gali netgi belgų meistrai... Muziejus įkurtas senajame fabriko pastate ir siūlo apžiūrėti ekspoziciją, supažindinančią su pastato istorija ir šokolado gaminimo paslaptimis. Muziejuje gausu interaktyvių užsiėmimų, o jei užsisakysite „Saldžiąją laboratoriją“, išmoksite gaminti šokoladinius gardumynus patys ir parsivežti lauktuvių! Netoliese veikia „Rūtos“ saldainių parduotuvė ir „Rūtos“ kavinė, kurioje galite pasimėgauti karšto šokolado, gilių kavos ar kitų gėrimų puodeliu, pasigardžiuoti desertais.

„Baltų kelias“

Vilniaus g. 213

2021 m. atsidarė pirmasis Lietuvoje ir Latvijoje interaktyvus baltų kultūros populiarinimo centras „Baltų kelias“. Čia susipažinsite su genčių istorija ir kultūra. Skaityti ilgų aprašymų neprireiks – visa informacija perteikiama per pojūčius: lytėjimą, klausą, uoslę, regėjimą. „Baltų kelio“ erdvėse atrasite 4 interaktyvius žaidimus: naudojant biometrinius duomenis išsirinksite baltišką profesiją, pasidarysite portretą ir jį atsisiųsite, persikelsite į papildytos realybės aplinką, kurią taip pat galėsite išsisaugoti kaip nuotrauką ir atsisiųsti. Edukacinis žaidimas „Pažink baltiškus daiktus“ paaiškins genčių buityje naudotus daiktus, o dar labiau senovės kasdienybę pajusite garsų ir šviesų pripildytame žaidime-instaliacijoje „Baltų gyvenimas“.

Šiaulių bulvaras

Vilniaus g.

Pėsčiųjų Vilniaus gatvė (kitaip – Šiaulių bulvaras), kaip ir Tilžės gatvė, buvo nutiesta XVIII a. Ši gatvė – tai reikšmingas rytų-vakarų maršrutas ir trečiasis pagal senumą Europos bulvaras.

Įdomu tai, jog centrinė Vilniaus gatvės dalis tapo pėsčiųjų tik 1975 m. Tuomet tai buvo unikalus reiškinys tiek Lietuvoje, tiek visoje Sovietų Sąjungoje. Atkūrus nepriklausomybę, Šiaulių bulvaras tapo viena iš mėgstamiausių šiauliečių bei miesto svečių zonų. Čia gausu poilsio, pramogų, prekybos ir laisvalaikio vietų.

siauliai ka pamatyti

Šiauliai: kur pavalgyti?

„Avenue Brasserie“

Vilniaus g. 146

Šis europietiškos virtuvės restoranas įsikūręs pačiame Šiaulių centre. Restorano savininkas, virtuvės šefas užtikrina, kad visi apsilankę mėgautųsi nepriekaištingais patiekalų derinių skoniais. Šefas pats mėgsta jūros gėrybes ir kokybišką mėsą, o siekdamas užmegzti nuoširdų ryšį su svečiais, visada mielai pateikia patiekalų rekomendacijas. Restorano valgiaraštyje rasite platų europietiškos virtuvės patiekalų, ruošiamų tik iš šviežių, aukščiausios kokybės produktų, asortimentą.

„Trys“

Tilžės 63a

Restoraną „Trys“ įkūrė savo srities profesionalų šeima, kurią vertina ne tik šiauliečiai, bet ir svečiai iš viso pasaulio. Sezoninė virtuvė nustebins ir pradžiugins net išrankiausius gurmanus, o profesionalus personalas pasirūpins, kad jaustumėtės kaip namie. Restorane organizuojama ir įvairios maisto bei gėrimų degustacijos, rengiamos privačios šventės ir vakarėliai.

„LEJA“

Vilniaus g. 138

Šis restoranas vadovaujasi „Slow Food“ principu bei naudoja šviežius produktus. Viskas gaminama iš kuo sveikesnių ingredientų – valgiaraštį sukūrė italas Gian Luca Demarco. Stalo serviravimas taip pat pasižymi itin aukšta kokybe: naudojami puikūs indai ir stalo įrankiai. Restorano aplinka ir dekoras išskirtiniai, o personalas – itin draugiškas. Čia rengiami degustaciniai vakarai.

Užsukę į „LEJA“ privalo peržiūrėti kruopščiai parinktą vyno sąrašas ir prie vyno derančius užkandžius. Verta išbandyti ir itin platų koktelių, kuriuos sukūrė barmenas Mantas Rooseveltas, pasirinkimą. Restorane patiekiami ir prancūziški naminiai desertai, kuriuos kasdien gamina konditeris Algirdas Simonas Žiogas.

siauliai ka aplankyti


Kelionių pasiūlymai

Šilko keliu per Uzbekistaną (Uzbekiją). VIP turas (10d/9n)

Pažintinė verslo kelionė autobusu kolektyvams: Baubliai - Žemaitijos kalvos – raganų kiunkė

Vienos dienos verslo kelionė autobusu Pamario krašte: Vikingų laikų maistas-šišioniškių dainos- žuvies kotletai ir kt.

Vienos dienos pažintinė-degustacinė kelionė kolektyvams: vienuolynas – ekskursija mieste – pietūs-vienintelis alkoholio muziejus su degustacija

Kvalifikacijos tobulinimo programa pedagogams: Unikalus Žemaičių Kalvarijos istorinis paveldas.

Pažintinė verslo kelionė autobusu kolektyvams: Maironio tėviškė - dvaras - saulėgrąžų laukas - medinės tulpės dekoravimas

Kelionė į Gruziją: Tbilisis – Kachetijos regionas – Batumis 8 d.

Degustacinė kelionė kolektyvams autobusu – Medaus degustacija – Sūrio degustacija – Vyno degustacija

Pažintinė-degustacinė kelionė kolektyvams autobusu – po Rokiškio kraštą su sūrio degustacija

Savaitgalio pažintinė verslo kelionė kolektyvams: Latviški sūriai - Jelgava - Kino miestas

Kvalifikacijos tobulinimo programa pedagogams: dvarai ir parkas - pietūs - muziejus

Pažintinė-degustacinė kelionė kolektyvams autobusu po Suvalkiją su dvaro šokiais ir ragaučiumi

Nuotaikinga kelionė autobusu kolektyvams ir jų vaikams

Kvalifikacijos tobulinimo programa Platelių krašte „Kiek žmonėse yra gyvas rūpestis tuo, kas paveldima“

Pažintinė kelionė kolektyvams autobusu į Latviją – Rygos senamiestis – plaukimas laivu – Juodagalvių namai

Pažintinė - degustacinė kelionė kolektyvams autobusu – Napoleono lobio paieška – dvariška puota – Teatralizuota ekskursija

Pažintinė verslo kelionė autobusu: Kintai – Vydūno muziejus – apyrankės edukacija – vikingų laikų maistas – vyno degustacija

Pažintinė verslo kelionė autobusu kolektyvams - Raganų kiunkė – Etno šokiai ir žaidimai –piliakalnis - Telšiai

Pažintinė verslo kelionė kolektyvams po Latviją: Nacionalinis parkas - Rododendrų žiedai - plaukimas upe

Kvalifikacijos tobulinimo programa pedagogams: Zarasų krašte

Savaitgalio verslo kelionė autobusu: kunigaikščių Oginskių keliu - geometriniai labirintai