Mano kelionės

Pažintiniai takai, kuriuos aplankę – nepasigailėsite

Pažintiniai takai, kuriuos aplankę – nepasigailėsite

Lietuvoje turime daugiau nei 200 pažintinių takų. Tai – įspūdingas skaičius, į kurį įeina pažintiniai takai Vilniuje ir kituose miestuose, takai per pelkes, vingiuojantys palei ežerus ir upes, nusitiesę per šimtamečius miškus. Juose dažnai būna įrengti išsamūs informaciniai stendai, poilsio vietos ir apžvalgos bokštai, nuo kurių atsiveria kvapą gniaužiantys kraštovaizdžiai. Čia pateikiame keletą įdomiausių takų, kuriuos aplankę – tikrai nepasigailėsite!

Pažintiniai takai: Vilnius

Jurkiškio upelio pažintinis takas

Koordinatės: 55.07193012447976, 25.41332761534176

Jurkiškio upelis dar žinomas kaip Melnyčėlė. Jis – bene žaviausias gamtos objektas Asvejos regioniniame parke. Pats upelis ganėtinai smulkus – jo ilgis siekia tik 1,2 km. Tačiau per šį trumpą atstumą Jurkiškio upelis „nukrenta“ apie 12 metrų. Taip yra dėl šiose vietovėse susiformavusių šlaitų, kurių aukštis siekia net 18 metrų.

Šis upelis teka kanjoniniame slėnyje, jo dugnas pilnas riedulių, o dėl sraunumo ir vingiuotumo jį paprasta sumaišyti su kalnų upokšniu. Vagoje pasislėpęs guli ir Jurkiškio akmuo, pramintas „Puntuko vaiku“. Šio valstybės saugomo gamtos paveldo objekto apimtis – kone 5 m!

Nenuostabu, jog šalia Jurkiškio upelio įrengtas pažintinis takas. Nors jo ilgis tik 1,5 km, to užtenka pasigėrėti nepaprasto grožio gamta. Take rasite ir informacinius stendus, kuriuos perskaitę sužinosite stebinančių faktų ir namo grįšite kupini įspūdžių!

Strielčiukų pažintinis takas

Koordinatės: 54.69008050876999, 25.394984940648385

Strielčiukų žygtakio pradžia – Rokantiškių piliavietėje. Ten senovėje kunigaikštis Alšis pastatė vieną pirmųjų mūrinių pilių krašte. Pastatą saugojo ryžtingi kariai ir kilnūs sargai strielčiukai, Būtent pastarieji buvo tie, kurie drąsiai pasitikdavo besiartinančius priešus. Taip gimė Strielčiukų tako vardas.

Žygtakis tęsiasi 3,5 km kalvota vietove. Šiose vietose anksčiau lakstė stumbrai bei taurai – žygeiviai mintimis gali nukeliauti į senovės laikus. Takas yra žiedo formos – apsukę ratą, grįšite atgal į pradžią.

Besilankantiems rekomenduojame aplankyti ir pačią Rokantiškių piliavietę. Tai kvapą gniaužanti apžvalgos vieta, nuo kurios atsiveria nuostabi Naujosios Vilnios panorama.

pazintiniai takai

Pažintiniai takai aplink Kauną

Dubravos rezervatinės apyrubės pažintinis takas

Koordinatės: 54.84844251240344, 24.07637233993604

Dubravos rezervatine apyrube vadinamas netoli Kauno esantis rezervatas, apimantis 120 ha teritoriją. Čia telkšo aukštapelkė ir žaliuoja įspūdingas žmogaus nepaliestas miškas. Nors tai yra saugoma teritorija, ji pritaikyta lankytojams – svečiai maloniai kviečiami pražingsniuoti Dubravos pažintiniu taku.

Šis pažintinis takas sudarytas iš dviejų visiškai skirtingų dalių. Pirmoji atkarpa tiesiasi per gūdų mišką, kur žygeiviai gali išvysti beveik 40 m aukščio pušį ir daugybę išvartų. Po šio tamsaus kilometro kelias išlenda į saulės nutviekstą aukštapelkę. Per ją nutiestas medinių lentelių kelias, tad lankytojai gali drąsiai tyrinėti aukštapelkės aplinką. Sakoma, jog šį taką itin verta aplankyti gegužės mėnesį – šiuo laiku čia sklando gausybė baltų švylių pūkų, padengiančių visą pelkę.

pazintiniai takai aplink siaulius

Kamšos draustinio pažintinis takas

Koordinatės: 54.89724736771752, 23.8270554

Šis takas prasideda Akademijos miestelyje ir driekiasi per visą Kamšos botaninį-zoologinį draustinį. Jo ilgis siekia tik 1,5 km, tad tai nuostabi idėja ieškantiems vietos trumpam pasivaikščiojimui. Take įrengta daug stendų, kuriuose pateikiama informacija apie vietinę fauną ir florą.

Kamšos pažintinis takas baigiasi laiptais dviračių tako Kaunas – Kačerginė link. Tačiau šis pažintinis takas pritaikytas ne vien tik pėstiesiems – čia apsilankyti kviečiami ir dviratininkai. Minėtais laiptais ir žemyn, ir aukštyn dviračius galima užsikelti varant juos specialia zona laiptų šone.

pazintiniai takai vilnius

Pažintiniai takai aplink Šiaulius

Mūšos tyrelio pažintinis takas

Koordinatės: 56.22043768207167, 23.262897400000004

Mūšos tyrelio pažintinis takas įrengtas Žagarės regioniniame parke. Jis ypatingas tuo, kad pateko į Lietuvos rekordų knygą kaip ilgiausias pelkėje nutiestas lentinis takas Lietuvoje – jo ilgis siekia net 3,6 km! Šis takas įrengtas kiek toliau nuo gyvenviečių, taip siekiant išsaugoti autentiškas Mūšos tyrelio telmologinio draustinio gamtines brangenybes.

Tai – nuostabus atradimas visiems, kuriuos domina pelkių ekosistema. Čia visur aplinkui telkšo pelkės, gyvuoja unikali augmenija ir gyvūnija. Užsukite pasimėgauti pelkės ramybe, kurią sudrumsčia tik tetervinų, žąsų ar pilkųjų gervių čiulbėjimas.

Juodlės pažintinis takas

Koordinatės: 55.81657662980464, 22.92043583068352

Juodlės pažintinis ekologinis takas tęsiasi 4,5 km aplink Juodlės ežerą. Šiame maršrute įrengtas medinis takas per pelkę, pelkių apžvalgos bokšteliai, paukščių stebėjimo vietos ir net 12 stotelių su informaciniais stendais. Juose pristatoma kertinės miško buveinės, retų rūšių augalai, gyvūnai ir grybai bei pačios pelkės.

Būtent paukščių mylėtojams apsilankyti šiame take – būtina. Poravimosi ir perėjimo metu čia galite pamatyti net iki 30 skirtingų paukščių rūšių! Pagal paukščių įvairovę Juodlė yra turtingiausias ežeras Kurtuvėnų regioniniame parke. Ne veltui 1967 m. ši vieta paskelbta vandens paukščių draustiniu.

Pačiame tako gale išvysite Juodlės kalną. Nuo jo atsiveria stulbinanti miškų, kalvų, ežero ir pakrantės namelių panorama. Ypač daug lankytojų pritraukia šiltasis sezonas, kai čia mielai užsuka ir šiauliečiai, ir gamtininkai, ir miesto svečiai. Tačiau nepaprasto grožio kraštovaizdis masina lankytojus ir žiemą bei rudenį. 

pazintiniai takai aplink kauna

Kiti pažintiniai takai Lietuvoje

Dubingių piliavietės pažintinis takas

Koordinatės: 55.05836788984055, 25.4475615

Dubingių piliavietės pažintinis takas randamas Dubingiuose, Molėtų raj. Vos tik pravažiavę medinį Dubingių tiltą išvysite piliavietę, kurioje savo rūmus turėjo Lietuvos didžiosios kunigaikštystės didikas Mikalojus Radvila Rudasis. Šiame pusiasalyje galima užsukti į Radvilų rūmų liekanų ekspoziciją, kuri dabar yra papildyta realybės aplikacija. Taip 3D vaizdu galima išvysti visą buvusią rūmų didybę ir kadaise čia stovėjusią bažnyčią.

Nepraleiskite ir progos apsilankyti Dubingių piliavietės pažintiniame take. Keliaudami juo ne tik sužinosite įdomių faktų, pavyzdžiui, kas su šia vieta sieja tris iškilias asmenybes: Antaną Smetoną, Vytautą Didįjį bei Barborą Radvilaitę. Taip pat galėsite pasigėrėti vienu iš didžiausių ir giliausių ežerų mūsų šalyje – Asveja.

pazintiniai takai vilniuje

Sirvėtos pažintinis mokomasis mitologinis takas

Koordinatės: 55.19426960203576, 26.20300115397269

Sirvėtos mitologinis takas prasideda prie Sirvėtos regioninio parko lankytojų centro. Jame įrenga ir vidaus ekspozicija „Mitologija“. Čia galite išvysti dvi simbolines skulptūras: Perkūno-Velino bei Aukščiausio Dievo. Žiemą Velinas sulėtina ir užmigdo gamtą, o atkeliavus pavasariui Perkūnas išlaisvina žemę iš sąstingio. Aukščiausio Dievo pareiga buvo globoti vadus bei žynius.

Gausybė mitologinių skulptūrų yra išsibarsčiusios visame take. Likimo deivė Laima, riešutų deivė Lazdona, keliautojų globėjas Kelukis, žemės maitintoja Žemyna, javų globėja Javinė, tekančių vandenų dvasia Upinis ir kiti – visi jie kantriai laukia lankytojų.

Keliaudami taku žygeiviai ne tik susipažįsta su senovės pagonių dievais, bet ir tyrinėja vis besikeičiančią aplinką. Takas vingiuoja nuo valstybės saugomo gamtos objekto „Liepų pavėsinės“ iki Šventos miško, nuo miško upelio iki pelkutės, nuo senų eglynų iki kylančių raguvų. Šis takas – žiedo formos, tad pabaigoje grįšite atgal prie lankytojų centro. Čia įrengta ir erdvė su lauko muzikos instrumentais.

pazintiniai takai kaunas


Kelionių pasiūlymai

Naktinis Kalėdinių eglučių turas

Pažintinė vienos dienos kelionė į Anykščių Helovino labirintų parką

Pažintinė dienos kelionė autobusu: Tėvo Stanislovo saugotuvės –– Kėdainiai–vaišės

Iš Klaipėdos ir Kauno: Vokietijos Kalėdinės mugės aplankant Drezdeną ir Niurnbergą

Pažintinė kelionė autobusu: Siesikų dvaras – Antano Smetonos rezidencija – kugelis – Taujėnų dvaras

Pažintinė vienos dienos kelionė: Sudargo piliakalniai - Zanavykiškas ragaučius - Zyplių dvaras - Gelgaudiškio dvaras

Vienos dienos pažintinė kelionė autobusu: kalėdaičio (plotkelės) gamyba – Kudirkos Naumiestis – dvaras

Patyriminė kelionė: Bistrampolio dvaras – Eglutės žaisliukų muziejus – Porceliano ekspozicija

Kelionė iš Vilniaus: Šviesų festivalis ir šokolado gaminimas - pažintinė vienos dienos kelionė autobusu

Pažintinė kelionė iš Vilniaus: Eglutės žaisliukų muziejus – Porceliano ekspozicija – J.Miltinio palikimų studija

Pažintinė dienos kelionė: Pažaislio vienuolynas – Kauno pilis – Stipriųjų gėrimų degustacija

Pažintinė kelionė: Telefonijos muziejus – Žibintų festivalis Pakruojo dvare

Pažintinė vienos dienos kelionė autobusu į Kalėdinį Vilnių

Pažintinė-degustacinė dienos kelionė autobusu į Biržus su avienos degustacija ir girnų muziejumi

Veličkų druskų kasyklos-Krokuva- Čenstakavos vienuolynas