Mano kelionės

Matenadaranas – vieta, kur saugoma istorija

Matenadaranas – vieta, kur saugoma istorija

Armėnija dažnai vadinama muziejumi po atviru dangumi. Be galingų tvirtovių čia išliko įspūdingos šventyklos su didžiuliais švietimo centrais bei turtingomis bibliotekomis. Šimtmečius Armėnijos vienuolynuose buvo saugomi pasaulinės reikšmės rankraščiai. Praėjus amžiams didžioji jų dalis išnyko, tačiau tai, kas išliko iki mūsų dienų, laikoma neapsakomu turtu. Šiandien dauguma iš šių senovinių rankraščių saugomi Senųjų rankraščių institute, pavadintame Šv. Mesrop Mashtots garbei, kitaip dar vadinamu Matenadaranas. Iš armėnų kalbos „Matenadaranas“ išverčiamas kaip „Rankraščių saugojimo vieta“.

Matenadaranas turi šimtmečių senumo istoriją. Jis buvo įkurtas dar V amžiuje Ečmiadzine, Armėnijos vyriausiojo patriarcho rezidencijoje. Per keletą metų jo biblioteka pasipildė šimtais rankraščių ir netrukus tapo didžiausia rankraščių saugykla visame pasaulyje. Iki 1828 metų kolekcija buvo nuolat pildoma, bet visiškai nestruktūrizuojama. Pastatas, kuriame šiandien yra Matenadaranas, buvo pastatytas 1957 metais tradiciniame Armėnijos architektūros stiliumi. Nuo tada Matenadaranui prasidėjo naujas etapas – jis oficialiai tapo mokslinių tyrimų institutu, kuriame buvo tiriami ir restauruojami rankraščiai. Po dviejų metų plačiam lankytojų ratui buvo atidarytas muziejus. Iš pradžių ekspozicija užimdavo tik vieną salę, bet po to kai 2011 metais buvo pastatytas naujas pastatas, į kurį perkėlė mokslo katedros, visas monumentalus pastatas atiteko muziejui. Šiandien Matenadarano ekspozicija sudaro dvylika salių, kur yra išdėstomi tūkstančiai eksponatų.

Matenadaranas – vieta, kur saugoma istorija

Centrinė salė skirta viduramžių kultūrai ir mokslui, čia eksponuojami geriausi armėnų miniatiūrų ir knygų įrišimų pavyzdžiai. Kartografijai skirtoje salėje galima pamatyti viduramžių geografinius žemėlapius, iš kurių galima spręsti apie senovės pasaulio bei viduramžių žmonių geografines žinias. Archyvinių dokumentų salėje galima susipažinti su Matenadarano archyvinių dokumentų rankraščių kolekcija, kurios pagrindą sudaro Ečmiadzin katalikosato archyvas. Atskira patalpa skirta viduramžių medicinos rankraščiams, kurie turi ne tik istorinę, bet ir iki šiol aktualią praktinę reikšmę. Taip pat čia pristatomos medžiagos iš kurių buvo gaminami dažai ir ingredientai, iš kurių gamindavo pašventintą Krizmą. Virtuali Matenadarano salė nusipelno ypatingo dėmesio. Čia galima pažiūrėti tiriamuosius darbus bei dokumentinius filmus apie armėnų abėcėlę.

Matenadaranas – vieta, kur saugoma istorija

Šiandien Matenandarame saugomi pavieniai ir seniausi pasaulinės literatūros rankraščių egzemplioriai, kurių originalai negrįžtamai prarasti, taigi žmonės gali susipažinti su jais tik armėnų vertime. Be to čia randasi didžiausias ir mažiausias rankraščiai pasaulyje. Didžiausias – tai rinktinių kalbų ir pamokslų rinkinys, datuojamas 1202 metais. Kiekvienas jo lapas pagamintas iš vieno veršio odos. Mažiausias – tai XV amžiaus aiškinamasis kalendorius, kuris yra vos degtukų dėžutės dydžio ir sveria tik 19 gramų. Dar viena Matenandaramo įžymybė – „Mergelės Marijos evangelija“– seniausias rankraštis, datuojamas XII a. Verta paminėti, kad būtent čia per inauguraciją prisiekia Armėnijos prezidentai.

Matenadaranas – vieta, kur saugoma istorija

Mūsų kelionę į Armėniją rasite čia: 


Kelionių pasiūlymai

Sidro ir vyno turas Latvijoje per Palangą

Kvalifikacijos tobulinimo programa pedagogams: Ekskursija Žemaitijos sostinėje - žemaitiški patiekalai - muziejus

Pažintinė verslo kelionė kolektyvams po Latviją: Ryga - Jugendo stilius - sūrių degustavimas

Pažintinis dviračių turas kolektyvams į Juodkrantę

Kvalifikacijos tobulinimo programa pedagogams: pažintis su Vilniumi

Kvalifikacijos tobulinimo programa pedagogams: dvaras - pietūs - lankytojų centras - muziejus bei miestelis

Pažintinė verslo kelionė autobusu kolektyvams - Pėsčiųjų žygis – teatralizuota ekskursija – muziejus

Kvalifikacijos tobulinimo programa pedagogams: pažintis su Klaipėda

Kvalifikacijos tobulinimo programa Platelių krašte „Kiek žmonėse yra gyvas rūpestis tuo, kas paveldima“

Pažintinė kelionė kolektyvams autobusu ir pėsčiomis – "Karinis turas"

Kvalifikacijos tobulinimo programa pedagogams: Žemaitijos dvarai ir parkas - pietūs - muziejus

Pažintinė kelionė kolektyvams autobusu – pažintinis takas - Žemaičių Kalvarija - akmenų muziejus

Pažintinė-degustacinė kelionė kolektyvams autobusu – Hortenzijų žiedai – dvarai – vienuolynas

Kvalifikacijos tobulinimo programa pedagogams: Ekskursija Žemaitijos sostinėje - žemaitiški patiekalai - dvarai ir parkas

Degustacinė kelionė kolektyvams autobusu – Medaus degustacija – Sūrio degustacija – Vyno degustacija

Savaitgalio degustacinė verslo kelionė kolektyvams į Latviją: Latviški sūriai - Šitake grybai - Šaltalankiai

Pažintinė kelionė kolektyvams autobusu - piliakalniai – teatralizuota programa - dvaras –upė-gatvė -vynas

Šilko keliu per Uzbekistaną 9d./8 n.

Savaitgalio verslo kelionė: Naktinė ekskursija su žibintais - bandelės su lašinukais – išskirtinė bažnyčia -aštuonračio muziejus

Savaitgalio 2-jų dienų verslo kolektyvinė kelionė autobusu po Žemaitiją: muziejai – piliakalnis – labirintų parkas ir kt.

Degustacinė verslo kelionė - “Lietuviški gėrimai”